לינקון והיהודים

לינקון והיהודים

מחיר מיוחד ‏59 ₪ מחיר רגיל ‏148 ₪

אברהם לינקון כיהן כנשיא השישה עשרה של ארצות הברית החל משנת 1860 ועד לרציחתו בשנת 1865 ונחשב לאחד המנהיגים המשפיעים ביותר על תולדות ארצות הברית, המזוהה ביותר עם ביטול העבדות ומניעת ההתפלגות בתקופת מלחמת האזרחים. במרוצת ימיו של לינקון עלו היהודים לראשונה על הבמה הלאומית של ארצות הברית. בשנת הולדתו של לינקולן, 1809, חיו בארץ כולה 3,000 יהודים בקושי. עד לרציחתו בשנת 1865 העלתה ההגירה ההמונית, בעיקר ממרכז אירופה, את מספרם ל-150,000 ויותר. אמריקנים רבים נבעתו לנוכח ההתפתחות הזו ונהגו ביהודים כאזרחים ממדרגה שנייה וכזרים בגלל דתם.

לינקון, כפי שמעיד ספר זה, גילה יחס שונה לחלוטין כלפיהם. הוא התיידד עם יהודים כבר בצעירותו, קידם את שוויון הזכויות ליהודים, מינה יהודים רבים למשרות ציבוריות והקיף את עצמו ביועצים ובתומכים יהודים כבר בתחילת שנות החמישים של המאה ה-19, וגם בהמשך, בשתי מערכות הבחירות שלו לנשיאות.

בספר חסר התקדים הזה, המבוסס על מחקר דקדקני, מראים ההיסטוריון יונתן ד' סרנה והאספן בנימין שאפל כיצד השפיעו יחסיו יוצאי הדופן של לינקולן עם יהודי אמריקה גם על דרכו לנשיאות וגם על החלטות המדיניות שקיבל כנשיא.

יונתן ד' סרנה הוא היסטוריון ופרשן בכיר בתחום ההיסטוריה של יהדות ארצות הברית, דתה וחייה. ב־2004 תיאר אותו העיתון 'פורוורד' כאחד מחמישים היהודים רבי-ההשפעה ביותר בארצות הברית. סרנה מחזיק בקתדרה ע"ש ג'וזף ה' ובל ר' בראון להיסטוריה של יהדות ארצות הברית באוניברסיטת ברנדייס, והוא הנשיא השמונה-עשר של האגודה ללימודי היהדות. פירסם מאות מאמרים מלומדים, וידוע יותר מכול על ספרו 'יהדות אמריקנית': היסטוריה, שזכה בשבחים רבים ובפרס ספר השנה של מועצת הספרים היהודיים.

בנג'מין שאפל הוא מייסד מכון כתבי היד שאפל, ארגון חינוכי עצמאי שאוספיו כוללים מסמכים מקוריים מאת אישים ידועים ברחבי העולם. שאפל חיבר מאמרים על אברהם לינקולן, על נשיאים אמריקנים אחרים ועל מארק טוויין. הוא גם יזם וניהל תערוכות וסרטים על נושאים מרכזיים באוספיו.

במלאי
מק״ט
10106811
עמודים
288
יציאה לאור
4 ביולי 2016
תרגום
עמנואל לוטם
כתוב חוות דעת שלך
הנך סוקר:לינקון והיהודים