כורח ההפרדה‏

סופר/ת : שיפטן דן
מחיר מיוחד 40 ₪ מחיר רגיל 87 ₪

כורח ההפרדה מתאר, מסביר ומתעד, לראשונה באורח מקיף ושיטתי, את סוגיית היחסים בין ישראל לבין הישות הפלסטינית. הספר מבהיר מדוע שאלת אופיים של היחסים הללו אינה נופלת בחשיבותה מסוגיית הגבולות וההתיישבות ומסוגיית הריבונות של הישות ("מדינה"), שכן נודעת לה השפעה קריטית על אופיה של החברה הישראלית.

 

ליבו של הספר הוא דיון בעלויותיהן של שתי החלופות המדיניות – שילוב לעומת הפרדה. הוא חושף את הסכנות – הדמוגרפיות, החברתיות, הכלכליות והפוליטיות – של מדיניות השילוב, לרבות הממדים הקיומיים שלהן, וטוען כי עלויות ההפרדה מחווירות ואף מתגמדות לעומתן. הספר מצביע על מעשיותה הפוליטית של מדיניות ההפרדה ומציע אסטרטגיה כוללת ואמצעים מוגדרים למימושה.

 

טיוטת הספר כבר עוררה עניין רב, דיונים נרחבים ופולמוס ער בדרגים הבכירים של המערכת האקדמית, הפוליטית והצבאית בישראל. על סיפו של המשא-ומתן עם הפלסטינים על הסדר הקבע, בוחן המחבר את המרכיב החשוב ביותר לדמותה העתידה של ישראל – הפרדה לעומת שילוב – שלא זכה עד כה לדיון ציבורי שיטתי. בניתוח מבריק, הנסמך על עדויות מפתיעות, ובסגנון בהיר וקולח, מנסה המחבר להוכיח, כי החלוקה המסורתית בין "ניצים" ל"יונים" בשאלת היחס לפלסטינים איבדה מתוקפה וכי הגדרה מחודשת של המחנות מזמנת צירופים בלתי-צפויים. דיון רציני בסוגיה הפלסטינית לא יוכל להתעלם מן הספר הזה ומטיעוניו.

 

דן שיפטן חוקר את ההיסטוריה הפוליטית של המזרח התיכון בן-זמננו ומתמקד ביחסי ישראל-ערב. הוא מלמד בחוג למדעי המדינה וחוקר במרכז לחקר הביטחון הלאומי באוניברסיטת חיפה. לפני-כן שימש כחוקר במכון שילוח לחקר המזרח התיכון ואפריקה וכעמית מחקר במכון טרומן. זה שנים הוא מייעץ, בתחומי התמחותו, לגורמים הבכירים בצה"ל, בקהילת המודיעין ובמשרדי החוץ והביטחון ומקיים קשרים מקצועיים עם גורמים בכירים במערכות הפוליטיות בארצות הברית ובאירופה. דן שיפטן פירסם שני ספרים בנושא המזרח התיכון: אופציה ירדנית – ישראל ירדן והפלסטינים (1986) והתשה – האסטרטגיה המדינית של מצרים הנאצרית בעקבות מלחמת 1967 (1991)

במלאי
מק״ט
10302384
עמודים
272
יציאה לאור
27 בדצמ׳ 2007