יציאת חירום

סופר/ת : שגיא אלבז
טוען...

יציאת חירום

סופר/ת : שגיא אלבז
מחיר מיוחד ‏72 ₪ מחיר רגיל ‏96 ₪

בתום יותר משבעה עשורים של חיים משותפים חייבים להודות בצער:
נכשלנו.

המאמץ לכונן לאום ישראלי אחד לא עלה יפה. החברה הישראלית מחולקת לחמישה שבטים (חילונים, מסורתיים, דתיים־לאומיים, חרדים וערבים) בעלי ערכים סותרים ואורח חיים שונה ולעיתים מנוגד, ועומדת לפני התפרקות מוחלטת.

לפני שלושת־אלפים שנה הביאו שסעים מהסוג הזה לפיצול ממלכת בית דוד לשתי מדינות: יהודה וישראל. כיום פיצול גיאוגרפי כזה אינו אפשרי, אבל יש פתרון אחר, וייתכן שהוא הרבה פחות קשה לביצוע מכפי שהדבר נראה במבט ראשון.

בספרו מעורר המחשבה יציאת חירום עוקב ד"ר שגיא אלבז אחרי התפוררות החברה הישראלית, מנתח את החולָיים של מדינת ישראל ומציע להם פתרון: הפיכת ישראל לפדרציה, תוך חלוקתה לערי־מדינה או מחוזות אוטונומיים על בסיס הזהות הערכית של תושביהם. בספרו מראה אלבז כי פתרון כזה הוא המתכון היחיד לריפויה של החברה הישראלית, רגע לפני שהיא מידרדרת למלחמת אזרחים תרבותית, ואולי אפילו למשבר חמור מזה; וכפי שהספר מראה, זהו גם פתרון שכל השבטים בישראל עשויים להרוויח ממנו.

ד"ר שגיא אלבז הוא חוקר מדע המדינה שתחומי המחקר העיקריים שלו הם ייצוג של אליטות וקבוצות מיעוט, צנזורה עצמית ותרבות הקונפליקט במדיה. הוא מרצה באוניברסיטת תל אביב, מנכ"ל "הבית החילוני — המרכז ההומניסטי לתרבות ולחברה" וכותב מאמרי דעה בעיתון ובאתר "הארץ". יציאת חירום הוא ספרו החמישי.

 

הצצה לספר

במלאי
מק״ט
11201745
הוצאה
כנרת זמורה
עמודים
224
יציאה לאור
1 במרץ 2023