הפקיד

הפקיד

מחיר מיוחד ‏74 ₪ מחיר רגיל ‏98 ₪

כבר בגיל 22 היה אחראי על רכישת נשק באירופה למדינה שזה עתה נולדה; בהמשך שימש המפקח על מטבע חוץ בימים שלכל ישראלי הותר להוציא לחו"ל רק עשרה דולרים; היה הממונה על רשות ההשקעות ובניית המשק; סגן שר הביטחון של לוי אשכול; סגן שר האוצר תחת פנחס ספיר והאחראי לכל משק האנרגיה, מהצבת קו צינור הנפט מאירן לאילת ועד הכור בדימונה. נדמה שהיה בכל צומת אפשרי ושבמשך שנים ארוכות כלום לא זז במשק הישראלי בלעדיו.

קורות חייו של צבי דינשטיין, (2012-1926) הם סיפורו של איש אחד ודרכו של הדור שהקים את המדינה ונאבק להפוך אותה מהאנדרדוג האזורי למעצמה הגדולה במזרח־התיכון.

הספר מביא באופן קולח וגלוי־לב — מפי בתו — את סיפורו המרתק, האישי והמקצועי. הוא גם משקף, באמצעות אנקדוטות מהתפקידים השונים ואפילו רכילות, את רוח הימים שבהם נבנתה המדינה והתפתח המשק הישראלי כמעט יש מאין — לפעמים באומץ מעורר השראה ולעתים ב"קיצורי דרך" מסמרי שיער. ספק אם היה בתולדות המדינה עוד Civil Servant בכיר שעמד בצמתים כל כך מרכזיים בתחומי הביטחון, הכלכלה והאנרגיה גם יחד.

"צבי היה שותף לקבוצה קטנה של אנשים שסייעו להביא נשק לארץ ולבצר את כוחו הצבאי של היישוב בשנים שלפני הקמת המדינה. לאחר הקמת המדינה המשיך לתרום לה כסגן שר במשרדי האוצר והביטחון, ולאחר מכן במגוון תפקידים בשירות הציבורי. הערכתי לפועלו ומורשתו".

 בנימין נתניהו, ראש הממשלה

"סיפורו של דינשטיין הוא סיפור פיתוחה של מדינת ישראל בתקופות גורליות. צבי היה בן הדור שהקים את המדינה ולעת הזו נועדו חייו. הוא אחד מאותם גיבורים אלמונים שהוסיפו לבנה ועוד לבנה לבניינה של המדינה.  תרומתו לעוצמתה הבטחונית והכלכלית לא תסולא בפז, בהיותו זה אשר אישית עסק בנושאים הרגישים ביותר לבטחון ישראל, ובתרומה לחוסנה הכלכלי ולתשתיות האנרגיה הרגישות שלה. טוב וראוי שסיפורו של איש גדול זה יתועד".

יצחק הרצוג, ראש הנהלת הסוכנות היהודית

"דמותו האנושית של צבי כמנהיג, היותו בר־סמכה בתחומי העשייה שלו, ההקפדה ללימוד יסודי של האתגרים חורצי הגורל בהם עסק ושקידתו ללמד ולהדריך את שותפיו לעבודה ולפעילות — היא זו אשר ריכזה סביבו שותפים נאמנים לנשיאה בעול".

אהרון ידלין, לשעבר שר החינוך וחתן פרס ישראל

גילי דינשטיין, בתו של צבי דינשטיין, היתה עיתונאית במשך שנים ארוכות. היא כיהנה כעורכת המוספים הכלכליים של מעריב, כסופרת מעריב בלונדון וכמייסדת והעורכת הראשית של פורבס ישראל. כיום משמשת מנכ"לית קשרי חוץ במרכז הבינתחומי הרצליה. נשואה ואם לשניים.

במלאי
מק״ט
11201534
עמודים
303
יציאה לאור
1 באפר׳ 2020
כתוב חוות דעת שלך
הנך סוקר:הפקיד