חייה ומותה של אסיה ג'

טוען...

חייה ומותה של אסיה ג'

מחיר מיוחד ‏29 ₪ מחיר רגיל ‏88 ₪

אני רוצה לעשות תעמולה
למותך.
אני מסנן את מכתבייך
מתוך האחרים,
ייבדלו לחיים, לא כל כך ארוכים,
ספק טובים.

לפני עשרים שנה קראנו את שירו של יהודה עמיחי מותה של אסיה ג'. היינו סקרנים לדעת מי היתה אותה אסיה ג' ומה היתה עבורו עד כדי כך שנדר "לעשות תעמולה" למותה. למחרת פנינו אליו.עמיחי השיב בכאב. אסיה היתה אהובתו של המשורר האנגלי טד יוז, ידידו הטוב; ישראלית לשעבר, שמתה בנסיבות טרגיות ב־1969. כך החל מסע החיפושים שלנו.

סיפור הכישלון הטרגי של נישואי טד יוז למשוררת סילביה פלאת תועד באינספור ספרים ומאמרים, כשלאסיה הוקצה תפקיד המכשפה, האישה שהפרידה בין בני הזוג המהולל ביותר בשירת זמננו וגרמה להתאבדותה של המשוררת הנערצת. אסיה היתה אישה יוצאת דופן, אקזוטית, קוסמופוליטית ויצירתית, שריתקה גברים ונשים כאחד וניהלה חיים סוערים. היא נישאה והתגרשה שלוש פעמים, היתה אשת קריירה, "האישה האחרת" ואם חד־הורית שמעשיה קראו תיגר על מוסכמות החברה הטרום־פמיניסטית. האהבה עד כלות לטד יוז הפכה ליחסים כפייתיים. הספק, הפחד, החשדנות וההשפלה רדפו אותה וסופה שנשארה נוודת חסרת מנוח, לעולם פילגש או מוזה. עד שהחליטה לשים קץ למסע.

אילת נגב ויהודה קורן, זוג עיתונאים ירושלמים, חשפו לראשונה את יומניה של אסיה ואת מכתבי האהבה שלה ליוז וממנו. הם ראיינו כ־70 עדים ברחבי העולם, ביניהם טד יוז עצמו ושלושת בעליה של אסיה. הספר ראה אור באנגליה, בארצות הברית, ביוון ובפולין וזכה לביקורות נלהבות, מה"סנדיי טיימס" וה"ניו יורקר" ועד ל"ווג" ולמגזין של אופרה וינפרי. הוא נבחר על ידי ה"סנדיי טיימס" כספר החודש ונכלל ברשימת "טיים־אאוט" הלונדוני למומלצי שנת 2006. מועדון הקוראים של ה"ניו יורק טיימס" בחר אותו לספר החודש במאי 2007.

"פוקח עיניים... כדי למצוא אותו מסקרן עד בלי גבול, אינך צריך להיות בעל עניין בשירתם של פלאת ויוז או בשירה בכלל — רק בבני אדם." - פרופ' ג'ון קארי, "סנדיי טיימס"
"אחת הביוגרפיות הספרותיות הנפלאות, הכתובות להפליא ורבות העוצמה שקראתי מעודי." -רוג'ר לואיס, "מייל און סנדיי"

במלאי
מק״ט
10102588
עמודים
336
יציאה לאור
18 בפבר׳ 2009