חידת ואלנברג

סופר/ת : אלכס קרשו
מחיר מיוחד 47 ₪ מחיר רגיל 94 ₪

ביולי 1944 הגיע לבודפשט הכבושה בידי הנאצים דיפלומט שוודי צעיר במשימה להציל יהודים - כמה שרק יוכל. מולו ניצב אדולף אייכמן, "הפקיד" הנאצי, שמשימתו הייתה לשלח את היהודים אל המוות - כמה שרק יוכל. 
הדיפלומט היה ראול ואלנברג, בן 32 בלבד. הוא התמסר למשימתו בכל לבו, כוחו ומרצו, ובתחבולות רבות, לא פעם תוך סיכון חייו שלו, הוא הצליח להערים על אייכמן ועל אנשי צלב החץ ההונגרים, ולהציל עשרות אלפי יהודים מהמשלוחים למחנות.

כאשר כבשו הסובייטים את בודפשט, שישה חודשים אחר כך, הם זימנו את ואלנברג לפגישה שממנה לא חזר. את אייכמן תפסו שליחי מדינת ישראל והוא נשפט למוות בידי מערכת המשפט הישראלית. ואלנברג, לעומת זאת, נעלם בתוככי ברית המועצות, בבית סוהר במוסקבה או בגולאג נידח, וכל המאמצים למוצאו, שעשתה משפחתו ועשו אנשים שהציל, עלו בתוהו. 

אלכס קרשו מגולל את סאגת מאמצי ההצלה הנמרצים שעשה ואלנברג כסיפור מתח, כשהוא מתבסס על חומרים ארכיוניים רבים ובעיקר על עדויות ממקור ראשון של אנשים שחבים את חייהם לאיש. 

אלכס קרשו הוא עיתונאי וסופר אנגלי, שעיקר עניינו מלחמת העולם השנייה.
בין ספריו, כולם רבי-מכר: "The Bedford Boys" על חיילי עיירה אמריקאית אחת בפלישת בעלות הברית לאירופה, "The longest Winter" על הקרב על הבליטה, וכן "The Few" על טייסים אמריקאים במלחמת העולם השנייה. אלכס קרשו מתגורר במסצ'וסטס, ארצות הברית.

במלאי
מק״ט
10313840
עמודים
304
יציאה לאור
25 באוק׳ 2012
תרגום
צילה אלעזר