החוש המוסרי

טוען...

החוש המוסרי

מחיר מיוחד ‏74 ₪ מחיר רגיל ‏98 ₪

האם בני האדם נולדים עם חוש מוסר טבעי?
האם המוסר האנושי הוא אכן שאלה של תרבות, אינטרסים פוליטיים ועיצוב תודעה, או שבכל זאת בני אדם נולדים עם חוש מוסרי טבעי?

המסורת הפילוסופית טענה כי בקיום האנושי יש איכות מוסרית טבעית ומולדת, המבדילה בין הטוב לרע בכל זמן, מקום ותרבות. אך העידן המודרני הביא בכנפיו אופנה אינטלקטואלית אחרת, יחסית יותר, והוגים רבים הצטרפו לניסיון לרמוס את טבעיותו של המצפון האנושי. ניטשה טען שהמוסר הוא אינטרס החלשים, פרויד כתב שמידות טובות הן בסך הכל ריסון חברתי, ומרקס הגדיל והכריז כי המוסר אינו אלא תודעה כוזבת.

התוצאה היא שהיום רוב האנשים מאמינים כי המלאכותיות והיחסית של המוסר אינה עומדת לדיון פילוסופי, אלא עובדה לכל דבר. הספר "החוש המוסרי" נכתב כדי להראות כי מדובר במיתוס. בהתבסס על המחקר המדעי האמפירי שהצטבר בשבעים השנים האחרונות בתחומים שונים כגון התנהגות בעלי חיים, אנתרופולוגיה, ביולוגיה, מדעי המוח וגנטיקה, ג'יימס וילסון מציג כיצד הולכנו שולל אחרי אופנה אינטלקטואלית בלי להסתכל באמת על ממצאים מדעיים הנוגעים לשאלת המוסר האנושי. ווילסון מראה כי בני אדם חווים "תחושה מוסרית" מולדת אשר התפתחה במהלך האבולוציה של האדם כחיה חברתית אינטגלינטית, וכי כל בני-אדם הם בעלי יכולת לחוש ולהבין סימפתיה, הוגנות, חובה ושליטה עצמית.

"החוש המוסרי" הוא ספר הגנה על היכולת של בני אדם לשפוט ולפעול ברמה המוסרית. הוא מעניק לקורא הן טיעונים פילוסופיים והן ממצאים מדעיים התומכים באינטואציה של רובנו שלא כל דבר הוא עניין יחסי או גזרת של תחושה סובייקטיבית, בעיקר לא כאשר על הפרק מונחות שאלות מוסריות כבדות הנוגעות להזנחה, ניצול ואלימות.

"ג'יימס ק. ווילסון עשה את הבלתי אפשרי: הוא כתב חיבור בהיל על מדעי החברה, ובאמת מצליח להאיר אור על נושאים כמו הבדלי מגדר, דינמיקה משפחתית, מקורות הסנטימנטים המוסריים שלנו, ועל השאלה מדוע החיה האנושית היא מה שהיא. הספר הוא הוא יצירת-מופת, העומדת להפוך לקלאסיקה." - אירוווינג קריסטול, "הסנדק של הנאו-שמרנות"

"ג'יימס ק. ווילסון הוא אחד ממדעני החברה המעמיקים בארה"ב, ובספר הזה התבונות שלו מגיעות לגבהים אליהם הצליחו להגיע רק דיוויד יום ואדם סמית' כאשר כתבו על נושאים דומים וברוח דומה... זהו ספר מרומם ומלא תקווה – וקריאה מופלאה." - מייקל נובאק, מחבר "רוח הקפיטליזם"

"עם הספר הזה מציל ג'יימס ק. וילסון את המוסריות מהאינטרסים פוליטיים צרים. תוך התמקדות ברגישויות מוסריות משותפות והנסיון האנושי הבסיסי המעצב אותן, הוא מספק לנו מושגים בהם יכולים להשתמש בני-אדם ממגוון פרספקטיבות בשביל ליישב ביניהם מחדש בעיות משותפות. 'החוש המוסרי' תורם תרומה ייחודית, ומכרעת עבור הדור שלנו. " - ג'יימס דווידסון האנטר, מחבר "מלחמות התרבות"

"ג'יימס ק. ווילסון לקח שאלה אמנם לא אפנתית, אך מכרעת, הנוגעת לטבע המוסרי שלנו, והפיק ספר אלגנטי ועשוי בקפידה" - מייקל קרייטון, מחבר "פארק היורה"

במלאי
מק״ט
13861053
הוצאה
סלע מאיר
עמודים
366
יציאה לאור
1 בינו׳ 2021
תרגום
ימימה עברון