המלאך - אשרף מרואן, המוסד והפתעת מלחמת יום כיפור - אורי בר־יוסף

98 ₪

אשרף מרואן, שכוּנה במוסד "המלאך", היה המרגל הטוב ביותר למדינת ישראל בארץ אויב ואחד המרגלים המוצלחים ביותר בהיסטוריה. ההתרעה שהעביר ערב מלחמת יום כיפור על כוונת מצרים וסוריה לפתוח במלחמה "מחר" הייתה ידיעת המודיעין הגורלית ביותר בתולדות המדינה. בלעדיה היה גיוס המילואים מתחיל רק עם פרוץ המלחמה ורמת הגולן כולה הייתה נופלת לידי הצבא הסורי. ישראלים רבים חבים את חייהם ל"מלאך".

פרופ' אורי בר־יוסף קיבל את תואר הדוקטור שלו מאוניברסיטת סטנפורד בשנת 1990 ומאז מלמד במחלקה ליחסים בינלאומיים בביה"ס למדעי המדינה באוניברסיטת חיפה. תחומי התמחותו הם מודיעין, ביטחון לאומי, והסכסוך הישראלי־ערבי. הוא פירסם עשרות מאמרים בנושאים אלה וגם כמה ספרים. ביניהם:

The Best of Enemies: Israel and Transjordan in the War of 1948 (1987);
Intelligence Intervention in the Politics of Democratic States: The USA, Israel, and Britain (1995); הצופה שנרדם: הפתעת יום הכיפורים ומקורותיה (2001).

"'הצופה שנרדם' הוא ספר מרתק שכל ישראלי חייב לקרוא... מחקר המתמודד שלב אחר שלב, בצורה מפוכחת, עניינית ומושכת, עם מה שמקובל לחשוב כאירוע הטראומטי ביותר בתולדות המדינה."

ידיעות אחרונות, 20 בינואר, 2002

"מחקרו של אורי בר־יוסף הוא המחקר החשוב ביותר עד כה שפורסם על מלחמת יום הכיפורים... מחקר זה ממחיש עד כמה מצערת העובדה שמלחמה זו לא נחקרה כיאות על כל היבטיה... ספרו של בר־יוסף מוכיח כי גם אם לא ניתן לעשות זאת במסגרת רשמית של מערכת הביטחון, הפתרון הוא להוציא את המחקר על מלחמות ישראל לאקדמיה..."

הארץ, ספרים, 14 בנובמבר, 2001

"עצתי הבאה: אם טרם עשית זאת,
קרא בהקדם את ספרו של אורי בר־יוסף,
'הצופה שנרדם — הפתעת יום הכיפורים ומקורותיה'. הלקח החשוב ביותר שלמדתי מספר זה היה שהטעות הנוראה לא נעשתה במזיד וגם לא נבעה מרשלנות. להפך, כל הנוגעים בדבר היו מהטובים ומהמסורים שבקציני המערכת המודיעינית. כולם עבדו קשה, תריסר שעות ביממה לפחות ושבעה ימים בשבוע. אבל רבים מהם סבלו ממחלה רווחת ומסוכנת — היעדר ענווה, היעדר צניעות אינטלקטואלית!"

אלוף (מיל') שלמה גזית, "עצות לראש אמ"ן החדש", ידיעות אחרונות 1 בינואר, 2002

במלאי
מק״ט
10313944
עמודים
432
יציאה לאור
6 בדצמ׳ 2010