אהרן אפלפלד

אהרן אפלפלד

שם הסופר: אהרן אפלפלד

רקע/ ביוגרפיה:

 יליד ז'אדובה, אוקראינה של היום. מבחירי הסופרים העבריים. יצירתו זיכתה אותו בכל הפרסים הספרותיים החשובים בארץ וזכתה להכרה בינלאומית רחבה ולעשרות רשימות ביקורת, מסות וחיבורים מחקריים.
כשהיה בן שמונה פלשו הגרמנים לכפר מולדתו. הם הרגו את אמו ברחוב והגלו את רוב יהודי האזור, בהם אהרן ואביו, אל גטו צ'רנוביץ, ולאחר מכן נלקחו במסע רגלי ארוך למחנה עבודה בטרנסניסטריה. לאחר זמן קצר הופרד מאביו, ברח מהמחנה ובמשך שנתיים נדד ביערות והגיע במגע עם קבוצה של עבריינים וזונות אוקראינים שהסתתרו שם והעניקו לו את חסותם. ב-1946 הגיע אפלפלד לארץ במסגרת עליית הנוער. למד בבתי הספר החקלאיים עין כרם ונהלל ושירת בצה"ל. בוגר תואר ראשון ושני בלימודי ספרות עברית וספרות יידיש באוניברסיטה העברית בירושלים. בשנת 1957 פגש את אביו בישראל.

סגנון כתיבה/ ז'אנר:

במחצית הראשונה של שנות החמישים החל לפרסם שירים. במחצית השנייה של אותו עשור החל לפרסם סיפורים. ספרו הראשון, קובץ הסיפורים "עשן", ראה אור בהוצאת "עכשיו" ב-1962. כתב 40 ספרים, שרבים מהם משקפים את חוויתיו בשואה או כניצול שואה.


פרסים:

אפלפלד הוא חתן פרס ישראל לספרות יפה (1983), פרס עליית הנוער לספרות יפה, פרס ברנר לספרות, פרס מילוא לספרות, פרס אוסישקין (1967) ופרס מדיסיס לסופר זר (2004). קיבל תארי דוקטור לשם כבוד מטעם האוניברסיטה העברית בירושלים ואוניברסיטאות בן-גוריון, תל אביב ובר אילן, בית המדרש לרבנים באמריקה, ישיבה יוניברסיטי והיברו יוניון קולג'. ביוני 2008 זכה בפרס גרינזאנה האיטלקי. בשנת 2013 היה מועמד לפרס בוקר הבינלאומי. ספריו תורגמו לכ-20 שפות.
כיהן כפרופסור במחלקה לספרות עברית באוניברסיטת בן-גוריון משנת 1979 עד פרישתו לגמלאות בשנת 2000. ביוני 2003 העביר את כתביו ועבודותיו לארכיון מיוחד שהוקם למענו בה. היה חבר האקדמיה ללשון העברית. בשנת 1997 נבחר כחבר זר של האקדמיה האמריקאית לאמנויות ולמדעים.

חיים אישיים:

התגורר במבשרת ציון ואחר כך בירושלים. היה נשוי ואב לשלושה.

טוען...

12 פריטים

הגדר מיון בסדר יורד
לכל עמוד

12 פריטים

הגדר מיון בסדר יורד
לכל עמוד