אינטלקטואלים - פול ג'ונסון

טוען...

אינטלקטואלים - פול ג'ונסון

‏98 ₪

הספקת הספר היא כ-30 יום מרגע קבלת ההזמנה.

מיהם האינטלקטואלים? ההיסטוריון פול ג'ונסון רואה בהם תופעה שמקורה בשלהי המאה השמונה-עשרה: הוגים חילוניים שתפסו את מקומם של הכמרים, הליברלים ומגידי העתידות שהינחו את החברה בעידנים דתיים יותר. אבל האינטלקטואל אינו משרתם של האלים או פרשנם; הוא תחליפם, המתיימר לאבחן את תחלואי החברה ולרפאם בעזרת תבונתו. אם האנושות תאמץ את רעיונותיו, יתחולל בה שינוי לטובה.

ספר פרובוקטיבי זה בוחן את הכישורים המוסריים והשיפוטיים של האינטלקטואלים לייעץ לאנושות. כיצד הם מגיעים למסקנותיהם? באיזו מידה של קפדנות הם בוחנים את הראיות? עד כמה הם מכבדים את האמת? כיצד הם מיישמים את העקרונות הציבוריים שלהם בחייהם הפרטיים? מהם יחסם לכסף? כיצד הם מתייחסים לרעיונותיהם ולילדיהם – במסגרת הנישואין ומחוצה לה? האם הם נאמנים לידידיהם?

השאלות הללו מטופלות בסידרה של מקרים לדוגמה. ז'אן ז'אק רוּסוֹ, פֶּרסי בּיש שֶׁלי, קרל מרקס, הנריק איבסן, לב טולסטוי, ארנס המינגוויי, ברטרנד ראסל, ברטולט ברֶכט, ז'אן פול סארטר, אדמונד וילסון, ויקטור גולנץ, ליליאן הלמן, סיריל קונולי, נורמן מיילר, ג'יימס בולדווין, קנת טיינן ואחרים. הם נחשפים בדיוקנאות חדים כתער, כאינטלקטואלים מבריקים ועתירי סתירות, שהשפעתם רבה אך גם מסוכנת.

פול ג'ונסון, סופר, הוגה דעות והיסטוריון חריף ושנוי במחלוקת, העניק לקורא ספר שכל אדם המתעניין באינטלקטואלים של ימינו לא יחמיץ.

פול ג'ונסון היה עורכם של שבועוני העלית ניו סטייטסמן ו ספקטייטור גם יחד. בין ספריו: אליזבת הראשונה: מחקר של כוח ותבונה; תולדות הנצרות; התרבויות של מצרים העתיקה; התרבויות של ארץ הקודש; קתדרלות בבריטניה; האפיפיור יוחנן פאולוס השני ושיקום הכנסייה הקתולית; היסטוריה של העולם המודרני: מ-1917 עד שנות התשעים (דביר, 1995); תולדות העם האנגלי; תולדות היהודים.

"ספר מרתק. ג'ונסון מצטיין בחשיפת חוסר עקביותם וצביעותם של המטיפים בשער."

פיטר אקרויד