מחיר מיוחד 10 ₪ מחיר רגיל 88 ₪

אהובתו היהודיה של מוסוליני

מחיר מיוחד 10 ₪ מחיר רגיל 88 ₪
במלאי
מק״ט
11200268
סופר/ת
דניאל גוטמן
עמודים
224
יציאה לאור
6 ביולי 2009
תרגום
ארז וולק

עשרות אהובות ומאהבות נקשרו בשמו של בניטו מוסוליני, אך מרגֶריטה צרפתי, בת למשפחה יהודית אריסטוקרטית מוונציה, לא היתה ככולן. השניים נפגשו במילאנו ב–1912, כשמוסוליני בן העשרים ותשע היה עורך עיתון המפלגה הסוציאליסטית. צרפתי, רעייתו בת השלושים ושתיים של עורך דין נודע ואם לשלושה, היתה מבקרת האמנות היפה והשאפתנית של אותו כתב עת, אשת חברה משכילה וחריפת לשון שניחנה באבחנה פוליטית חדה.

כשני עשורים עמדה צרפתי האדמונית ירוקת העיניים לצדו של מוסוליני, ונחשבה בעיני רבים לאישה החזקה ביותר באיטליה הפשיסטית. היא תיכננה עם הדוצ'ה את המצעד לכיבוש השלטון, כתבה את מאמריו ואת הביוגרפיה הרשמית שלו ושימשה שגרירת תרבות של המשטר ברחבי העולם. בשיא כוחה התקיים בביתה הסלון התרבותי המפורסם והמשפיע ביותר באיטליה, שאותו פקדו גדולי האמנים והסופרים, שרים, קציני צבא בכירים ודיפלומטים זרים.

אולם בראשית שנות השלושים החל כוכבה של צרפתי לדעוך. ב–1938, עם החלת חוקי הגזע באיטליה, היא נושלה מכל תפקידיה הרשמיים ובסופו של דבר נמלטה לארגנטינה. מוסוליני, ששלח לה במרוצת שנותיהם יחד כ–1,300 מכתבים, לא נקף אצבע להגנתה.

אהובתו היהודייה של מוסוליני הוא סיפורה המרתק והכמעט לא מוכר של אישה יוצאת דופן. באמצעות מכתבים אישיים ומסמכים שלוקטו בארכיונים שונים בארגנטינה, אורוגוואי, איטליה וארצות הברית, משחזר דניאל גוטמן את אווירת התקופה ומשיב לחיים את השנים ההן מבעד לדרמה אישית אמיתית וסוחפת.

דניאל גוטמן הוא עורך דין ועיתונאי ארגנטינאי. ב–2004 זכה בפרס העיתונאים הצעירים מטעם שגרירות איטליה בארגנטינה. גוטמן הוא מחבר Tacuara, historia de la primera guerrilla urbana argentina (טקוארה: סיפורו של צבא הגרילה העירוני הראשון בארגנטינה, 2003). אהובתו היהודייה של מוסוליני הוא ספרו הראשון הרואה אור בעברית.

"זוהי אישה מהסוג שהיה נפוץ ביוון העתיקה, שכיח בצרפת במאה השמונה–עשרה, נדיר באיטליה ובלתי נודע לחלוטין אצלנו... עבורנו אישה שמתמצאת עד כדי כך בפוליטיקה, באמנות או באהבה, נדמית תמיד כלקוחה מהקולנוע או כמי שנפלה משמים."

 

מידע נוסף
תרגום ארז וולק
סופר/ת דניאל גוטמן
יציאה לאור 6 ביולי 2009
עמודים 224