>עיון>פוליטיקה>ה>המל״ל>
שם ספרהמל״ל
שם מחברארד עוזי ולימור בן-הר
מו"ל מקורדביר
שנת הוצאהנובמבר 2016
שפת מקורעברית
גודל23.5*16.5
מס` עמודים400
מחיר98
בתום כהונתו של פרופ׳ עוזי ארד כראש המל"ל וכיועץ לביטחון לאומי של ראש הממשלה סיפר בנימין נתניהו: "אתה אמרת לי לקראת סוף הקדנציה הראשונה שצריך לבנות מועצה לביטחון לאומי. היתה התנגדות רבתי בכל המערכת. אתה היית זה שדחף יותר מכל גורם אחר. אתה שיכנעת אותי להקים מל"ל והיית מעורב בקביעת דפוס הפעולה, והקמנו את המל"ל. מועצה זו קירטעה עד הקדנציה השנייה. כשנכנסתי לקדנציה השנייה לא היה ספק בכלל שעוזי צריך לעמוד בראשה. עוזי נתן למועצה דחיפה אדירה — מבחינת השותפות בהחלטות החשובות, באיוש ובהעלאת רמת הפעולה. המל"ל התפתח ללא הכר בזכות הפעולות שעשית. חיזקת וקידמת את המל"ל לרמה הגבוהה ביותר שגוף זה ידע אי־פעם. יש לך זכות יוצרים, זכות בונים וזכות מפַתחים במל"ל."

ארד ובן־הר עומדים על הגורמים שדחפו להקמת המל"ל ועל אלה שחסמו את הקמתו, על התגבשות הפעולה שאיפשרה, בשעת רצון ראשונה, מ־1999, את כינונו ובנייתו של המל"ל, ובשעת רצון שנייה, מ־2009, את חיזוקו של המל"ל ושדרוגו של היועץ לביטחון לאומי העומד בראשו. הספר פורשׂ כרוניקה רחבת יריעה של סיפור שטרם סופר על תהליך שינוי ארגוני רב־חשיבות בצומתי ההכרעה העליונים. הספר מתאר את פועלם של ראשי המל"ל לדורותיהם ואת דרך קידומם את הארגון תוך התגברות על מכשולים והתנגדויות. זהו סיפור הצלחה, שהרי זה כמה שנים שהמל"ל תפס את מקומו בירושלים וראשו נטוע היטב בצמרת. הספר נכנס לעובי הקורה של הפרקטיקה של עבודת המטה, הייעוץ והתכנון הנדרשים עבור ראש הממשלה ומועצות שריו ובמרכזן — הקבינט. בן־הר וארד כותבים במבט בוחן ועל סמך ניסיון שירותם־הם בתוככי ה"אקווריום" שבלשכת ראש הממשלה. הם חותמים את הספר בהמליצם על כיווני פעולה להשבחת המל"ל ולטיוב סדרי ותהליכי קבלת ההחלטות בצמרת.

פרופ' עוזי ארד שירת כ־35 שנה במערכות החוץ, הביטחון והמודיעין. הוא כיהן כיועץ לביטחון לאומי של ראש הממשלה נתניהו, כראש המל"ל (2011-2009) וכיועצו המדיני של ראש הממשלה נתניהו (1999-1997). בין 1975 ל־1997 השתייך ארד למוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים ומילא בו מגוון תפקידים בארץ ובחו"ל, ובהם ראש אגף המחקר. בהמשך היה יועץ מיוחד לוועדת החוץ והביטחון של הכנסת.
ארד משמש עתה כיו"ר "הפורום לאסטרטגיית־על" במוסד נאמן של הטכניון וכיו"ר "המרכז לחקר כוח המגן". הוא עמית אורח בכיר במכון למחקרי ביטחון לאומי ובמכון הובר של אוניברסיטת סטנפורד. בעבר נמנה עם סגל מכון הדסון בניו יורק והמכון ללימודים אסטרטגיים באוניברסיטת תל אביב. ב־2000 ייסד את "המכון למדיניות ואסטרטגיה" במרכז הבינתחומי, שבו יזם את סדרת "כנסי הרצליה" השנתיים על "מאזן החוסן והביטחון הלאומי" ועמד בראשה.
ב־2005 ייסד ארד את "הפורום האטלנטי" של ישראל, וב־2013 העניקה לו ממשלת צרפת את עיטור קצין לגיון הכבוד.
ארד בוגר (בהצטיינות) מאוניברסיטת תל אביב (1971) ומוסמך (1973) ודוקטור (1975) מאוניברסיטת פרינסטון, שבה עשה כעמית פולברייט. הוא נמנה עם מחברי הספר Sharing Global Resources ("המועצה ליחסי חוץ של
ניו יורק", 1979) וערך את "מאזן החוסן והביטחון הלאומי של ישראל" (ידיעות אחרונות, 2001).
ארד יליד טבריה, גדל בקיבוץ, למד ב"תיכון חדש" בתל אביב, שירת בחיל האוויר; נשוי לד"ר רותי ארד.

לימור בן־הר שימשה כראש לשכת היועץ לביטחון לאומי וראש המל"ל בתקופתו של עוזי ארד. במסגרת זאת היתה שותפה לתהליך בניית המל"ל בתקופה קריטית של שינוי ארגוני וגידול בתחומי האחריות, ריכזה ותיאמה את עבודת המל"ל, ליוותה את מגעיו הדיפלומטיים של היועץ לביטחון לאומי ויעצה בנושאים מדיניים, ביטחוניים וארגוניים. לפני כן שימשה בתפקידים שונים במל"ל ​בתקופת כהונתם של שלושה ראשי מל"ל אחרים (ישראל מיכאלי, גיורא איילנד ודני ארדיטי).
כיום ​בן־הר ​מכהנת כראש מטה של נשיא חטיבת המחקר והפיתוח הגלובלית של חברת "טבע תעשיות פרמצבטיות" ובעבר שימשה גם כעמיתה בכירה במכון מחקר בוושינגטון.
​בן־הר שירתה כעתודאית בחטיבת המחקר של אגף המודיעין בצה"ל והשתחררה בדרגת סרן. היא מחזיקה בתואר מוסמך במדיניות ציבורית מאוניברסיטת מישיגן, אן ארבור, ובתואר מוסמך במדע המדינה (דיפלומטיה) מאוניברסיטת תל אביב.

המל״ל / עוזי ארד ולימור בן-הר by כנרת זמורה ביתן on Scribd

 
בניית אתריםבנית אתרים 

 


 © 2008 כל הזכויות שמורות להוצאת כנרת, זמורה-ביתן, דביר בע"מ