>ספרי עזר והדרכה>מדריכי טיולים>ב>בריטניה - מדריכי כנרת>
שם ספרבריטניה - מדריכי כנרת
שם מחברטים לוק
מו"ל מקורכנרת
שפת מקוראנגלית

תתפלאו (ואולי לא) אבל החוט המקשר הראשוני בין ישראל ובריטניה (הרבה לפני מונטיפיורי ומחתרת ניל"י והצהרת בלפור), היה לא פחות ולא יותר מהקיסר הרומי אספסיאנוס, שחי במאה הראשונה לספירה. אספסיאנוס זה, בטרם נבחר לקיסר, פיקד על הלגיון הרומי שכבש את ירושלים והחריב את בית המקדש, ולאחר מכן פיקד על הלגיונות הרומיים שחצו את אירופה וכבשו את בריטניה.

פיקנטריה זאת באה לציין שאפילו בבריטניה ניתן למצוא ארכיאולוגיה רומית מרשימה, ועיר המרחצאות באת' במערב אנגליה היא דוגמה טובה ומייצגת. ישראל רבים ביקרו ומבקרים בעיר לונדון (תיאטרונים, מוזיאונים, כדורגל, מרקס אנד ספנסר, רחוב אוקספורד וריג'נט ומה לא). אבל, ומבלי להמעיט בערכה של לונדון, שיש לה מקום נכבד במדריך זה, בריטניה היא ארץ נפלאה לנופש וטיולים, הכבישים רחבים וטובים, פאבים בריטיים אופייניים בכל צומת, עיירות ציוריות, חופי רחצה בדרום אנגליה וחופים עטורי סלעים וסופות במערבה, והעיקר – האופי האנגלי השקט ומסביר הפנים וההומור האנגלי היבש המתלווה אליו.

את הארכיאולוגיה הרומית כבר הזכרתי, ואולם, ועוד לפניה, קיימים בבריטניה אתרים פרה-היסטוריים, שהמפורסם שבהם הוא ה"סטונהנג'" שבמערב בריטניה, מעגל אבנים ענקי ושערים מרשימים, שגילם יותר מארבעת אלפים שנה. עדיין קיימת מחלוקת לשם מה הוקמו ומי הקימם. כך או כך, הביקור שם – חובה.

וקיימת כמובן סקוטלנד ההררית והירוקה (המצטיירת כה יפה בספרן של האחיות ברונטה: אנקת גבהים וג'יין אייר), ואגם לוך-נס, עם המפלצת המסתורית שחיה בתוכו, או לא. ועיר הפסטיבלים והקונצרטים אדינבורו.

ולחובבי ההיסטוריה הספרותית: ערי מגוריהם של שייקספיר ושל מילטון ושל המשורר הוולשי דילן תומס. הטיול הייחודי ביותר, הקיים כמעט רק בבריטניה, שייך למערכת התעלות והסכרים (לוקרים) החורצים את בריטניה לאורך ולרוחב, ומאפשרים לעלות על ספינה ולראות חלקים גדולים מהמדינה במהירות של 8 קמ"ש (מקסימום).

ולא הזכרתי את מאות הטירות והארמונות מהתקופה הנורמנדית והויקינגית ומתקופת אבירי השולחן העגול. ולא הזכרתי את ליברפול, מולדת ה"חיפושיות", ואת מנצ'סטר חובבת הכדורגל. ועוד ועוד. בריטניה קוראת לך, לתייר הישראלי. נוח לשהות בה יותר מאשר בהרבה ארצות אחרות, כיוון שהשפה השנייה בישראל היא אנגלית. בקיצור, מדריך מפורט זה (מבית היוצר של AA ) הוא המדריך האידיאלי גם לצעירים המטילים בגפם וגם למשפחות בחופשה ומאפשרת להם לבחור מסלולי תיור גם למכונית וגם להליכה לפי העניין ולפי משך הזמן העומד לרשותם.

 

נסיעה צלחה!

דידי מנוסי!

 
בניית אתריםבנית אתרים 

 


 © 2008 כל הזכויות שמורות להוצאת כנרת, זמורה-ביתן, דביר בע"מ