>עיון>סוציולוגיה>ח>חופש או שוויון ?‏>
שם ספרחופש או שוויון ?‏
שם מחברגידי רפפורט
שנת הוצאה1992
שפת מקורעברית

 

כיום מקובלת התפיסה, לפיה החלופות הגדולות, השוללות זו את זו – של חופש מוחלט מול שוויון גמור, דהיינו קפיטליזם טהור מול סוציאליזם מושלם – אינן רלוונטיות עוד. מדינת הסעד הדמוקרטית, בה התערבות המימשל היא מתונה, נתפסת כבעלת היתרונות של הקפיטליזם והסוציאליזם כאחד – ללא החסרונות שבשני משטרים אלה. אולם מדינת הסעד אינה יכולה להוות פתרון ולו רק בשל העובדה שהיא אינה יכולה להישאר סטטית. חייבים להחליט בה, האם להרחיב את התערבות המימשל לקראת יתר שוויון או לצמצמה עד לחיסולה המוחלט.

על סמך מה תתבצע ההחלטה? יש הטוענים, כי עובדת כישלון המשטרים הסוציאליסטיים נוכח הצלחתם הרבה יותר של המשטרים הקפיטליסטיים בהשגת רווחת האדם אינה מספיקה כדי לקבוע, כי החופש עדיף על פני השוויון, מפני שהחופש או השוויון לא הוגשמו בהם בטהרתם.

הספר שלפנינו עשוי לסייע בבחירת הכיוון הרצוי משום שהוא עורך ניתוח עיוני יסודי – בהתבסס על טבע האדם – של גורמי הכישלון או ההצלחה במדינות אידיאליות, בהן מוגשמים החופש או השוויון במלואם. הוא עשוי לסייע בכך גם משום שהוא מצביע על הצפוי בסופה של כל דרך – זו המוליכה לכיוון השוויון או זו המובילה לכיוון החופש, מבחינת רווחתו של האדם והצדק המדיני.

 

ד"ר גיזי רפפורט לימדה באוניברסיטת תל אביב פילוסופיה של מדעי החברה ופילוסופיה פוליטית.

 
בניית אתריםבנית אתרים 

 


 © 2008 כל הזכויות שמורות להוצאת כנרת, זמורה-ביתן, דביר בע"מ