>עיון>פסיכולוגיה>י>יקיצות>
שם ספריקיצות
שם מחבראוליבר סאקס
מו"ל מקורמחברות לספרות
שפת מקוראנגלית

האם לקתה היפהפייה הנמה באנצפאליטיס לתרגיקה? האם היה חוני המעגל פוסט-אנצפאליטי?

בראשית שנות ה-20 פרצה מגפה רחבת היקף שזכתה לכינוי העממי מחלת השינה. הווירוס גורם המחלה תקף עשרות אלפי אנשים ששקעו לתוך קיפאון.

שנות דור לאחר מכן, בסוף שנות ה-60, התגלתה התרופה המקיצה, אל-דופא. יקיצות מספר את סיפורם המדהים של 20 מן החולים, שהקיצו לאחר 40 שנות שינה. "למה, לעזאזל, לא יכולתי למות כילד," זועק רולאנדו פ., אשר מגיל 30 חודשים ועד שמלאו לו 40 היה שקוע בשינה. "האם זו התרופה שאני לוקחת או רק מצבי הנפשי?" שואלת המומה, הסטר י., נערה צנועה ועדינת נפש לפני מחלתה, ועתה, עם לקיחת האל-דופא, היא מנבלת את פיה. ומרים ה., מלאת פליאה, אומרת: "אינני אדם רע, מדוע נבחרתי דווקא אני?"

לא כל החולים הצליחו לעמוד ביקיצה. חלקם כרעו תחת תופעות הלוואי של התרופה או שלא יכלו להתמודד עם החיפוש המתיש אחר מינון מתאים. מקצתם לא עמדו בהלם השינוי ואחרים מתו מחמת האכזבה, הייאוש, התדהמה. אבל היו ששרדו, לא מעט בזכות אופטימיות וכוח חיות. יחד עם רופאם, ד"ר אוליבר סאקס, אנו עוקבים בהשתאות אחר תעצומות הנפש ויכולת ההחלמה המופלאה של האדם.

מהי מחלה, מהי בריאות, האם די בטיפול תרופתי כדי להשיב לאדם חולה את בריאותו? מה תפקידן של האהבה, החמלה, האמנות, המוזיקה, בתהליך ההחלמה? אלה מקצת הסוגיות שהספר יקיצות מעורר.

 

ד"ר אוליבר סאקס התמחה בנאורופיסיולוגיה ונאורוכימיה, והוא בעל קתדרה לנאורולוגיה בקולג' לרפואה על שם אלברט אינשטיין בניו יורק. סאקס הוא מחברם של כמה וכמה ספרים מצליחים; אחדים מהם, כמו יקיצות, אף הוסרטו, והמפורסם שבהם, האיש שחשב שאשתו היא כובע, שימש בסיס לאופרה קומית.

 

ספר מדהים – הרולד פינטר

ספר חכם ומאלף – ניוזוויק

במיוחד מרשימה כתיבתו של ד"ר סאקס... אי אפשר להניח את הספר...

ספר מבריק ומלא אנושיות – האובזרוור

סיפור מרתק... כתוב היטב... הביוגרפיות הקצרות מרגשות עד דמעות... - הטיימס

לעמוד הסופר

 
בניית אתריםבנית אתרים 

 


 © 2008 כל הזכויות שמורות להוצאת כנרת, זמורה-ביתן, דביר בע"מ