>עיון>אקטואליה>כ>כוחה של תבונה‏>
שם ספרכוחה של תבונה‏
שם מחבר אוריאנה פלאצ`י
מו"ל מקורדביר
שנת הוצאה2006
שפת מקוראיטלקית

נסיבות לידתו של הספר כוחה של תבונה מפתיעות לא פחות מתוכנו. אוריאנה פלאצ'י ביקשה להביא לפנינו רק קובץ המכונה שנתיים אחרי, כלומר נספח קצר למהדורה השלושים של הזעם והגאווה (יותר ממיליון עותקים באיטליה ורב-מכר בכל הארצות שבהן תורגם). אבל כאשר השלימה את המלאכה שמה לב שכתבה ספר נוסף.

 

פלאצ'י פותחת הפעם בתיאור ההתקפות הפרועות והאיומים שהוטחו בה בעקבות הזעם והגאווה, ומתוך הזדהות עם מסטרו צ'קו שהועלה למוקד ב-1328 בידי האינקוויזיציה בגלל ספר שכתב, היא מציגה עצמה כמסטרה צ'קה, כופרת מועדת וחסרת תקנה, החווה כעבור שבע מאות שנה גורל דומה.

 

בין המוקד הראשון לשני, היא מביאה ניתוח מחמיר של מה שהיא מכנה שרפתה של טרויה, כלומר, של אירופה שכבר איננה אירופה לדעתה: זוהי אירעביה, מושבה של האיסלאם (ואיטליה היא ראש גשר של מושבה זו). היא עושה זאת על פי מפתח היסטורי, פילוסופי, מוסרי ופוליטי, עם נושאים שאיש אינו מעז להתמודד עמם. כוחה של תבונה הוא שיר הלל לשכל הישר ולאמת. הקורא ימצא בו מעיין של רעיונות וידיעות, המובעים גם מזווית אישית. (הפרק שבו פלאצ'י מגדירה את עצמה אתאיסטית-נוצרייה הוא בלתי נשכח.) הוא ימצא בו בשלות מחשבתית נדירה ודפי הומור סוחף. (למשל, "המכתבונים" והדיווח הבדיוני על טקס האוטו דה פה שבמהלכו מעלים את מסטרה צ'קה למוקד.) אך מעל לכול הקורא ימצא בו אומץ לב ואצילות נפש החיוניים כל כך בימינו.

לעמוד הסופר

 
בניית אתריםבנית אתרים 

 


 © 2008 כל הזכויות שמורות להוצאת כנרת, זמורה-ביתן, דביר בע"מ