>ספרות מקור>ה>השדה והמערה אשר בו‏>
שם ספרהשדה והמערה אשר בו‏
שם מחבראלי (חתולי) שרייבר
שנת הוצאה1998
שפת מקורעברית

שני גיבורים חדשים בגלריית הדמויות המיוחדות של חתולי; סופר תנ"כי וסופר בן-זמננו המתחקה על עקבותיו.

בסביבות שנת 700 לפנה"ס, בימי בית ראשון ולאחר מות שלמה, מחליט מזכירו של מלך יהודה, שפן בן אביו, לכנס ולצרף בספר אחד את תולדות עם ישראל; גיבורים, שופטים, עלילות גבורה ועיקר העיקרים – אמונה באל אחד, מתוך חרדה לעתיד העם במקרה פורענות וגלות.

את כתיבת הפרשיות השונות בתולדות העם מטיל שפן על סופרים שונים. על אליהוא הסופר הוא מטיל את כתיבת תולדות אברם. עם תום דרישותיו והתחקויותיו אחר אברם, חווה אליהוא הארה מצמררת. לפתע מתחוור לו כיצד באמת רכש אברם (חידוש שלו) את מערת המכפלה מידי עפרון החיתי, וה המחיר האמיתי ששולם תמורתה. האמת היא כל כך מזעזעת שאליהוא מנסה לדחותה מעליו. בסופו של דבר, נאמן לשליחותו, הוא מעלה את הדברים בספר.

אולם דעת מלכות אינה סובלת שייאמר שמערת המכפלה נקנתה לאברם בכחש. למלכות יש מספיק חיכוכים עם יושבי הארץ גם בלי הצרה הזאת, בהיותם טוענים לבעלות על המערה והסובב אותה. אליהוא מצטווה לשנות את הכתוב, ובאין לו מנוס הוא אמנם עושה זאת, אולם לא קודם שהוא טומן, בפרקים שהותיר אחריו, את האמת המדהימה, מוצפנת בערמומיות וממתינה לפיענוח.

כל זאת מנקודת הראות של בן-דמותו העכשווי, שהסרטן מחולל בו שמות, ושמעייניו בשתי שאלות: כיצד יכניס למיטתו את העוזרת של שכנתו, וכיצד ימנע הופעתו של ספר זה, שהיה לו לזרא.

אלי שרייבר (חתולי), יליד 1942. השדה והמערה אשר בו הוא הרומן התשיעי שלו. ספריו שראו אור בזמורה-ביתן: יאוש מדעת, אבא, אמא מותו כבר ועורצח.

 

"מאז שקראתי את הכול שקרים של אלי שרייבר (חתולי) אני קורא כל ספר המופיע בדפוס, ועדיין לא התאכזבתי. המזיגה של הומור, ציניות וראייה מפוכחת, לעתים עוקצנית וביקורתית, מציגה את כל מה שהתרגלנו, בעוונותינו, לראותו כנורמלי.


 

 
בניית אתריםבנית אתרים 

 


 © 2008 כל הזכויות שמורות להוצאת כנרת, זמורה-ביתן, דביר בע"מ