>ספרות תרגום>מ>מלחמת הזמן‏>
שם ספרמלחמת הזמן‏
שם מחבראלחו קרפנטייר
מו"ל מקורזמורה
שנת הוצאה1987
שפת מקורספרדית
שם מתרגםישעיהו אוסטרידן

ביצירתו רבת המקוריות פותח אלחו קרפנטייר חמישה ערוצים להמחשת מצבו של האדם במלחמתו נגד מוראות הזמן – אותה מערכה אבודה מראש שלמרות התבוסה הצפוייה נידון האדם להילחם בה.

בסגנונו המרתק חובק המחבר עולמות רחוקים ודמיוניים:

  • סמיכות הגורל של האדם במסע היוונים הקדמונים למלחמת טרויה ובמסעו לגילוי "העולם החדש".
  • ההבנה הטבעית הנוצרת בין העבד הכושי הבורח משיעבודו ובין כלב הנקשר אליו בהרפתקאת הישרדותו.
  • סיפור שני "חואנים" – חואן המתפתה לצאת ל"עולם החדש" ומוצא חיי מחסור, התנכלויות וסבל, וחואן השני, צליין כמותו, ההוזה באוצרות הזהב ובהבאת אור הנצרות לברברים.
  • "החזרה אל הזרע" של המרקיז הגוסס, שקם פתאום לחיות ב"זמן הפוך" – מן הזיקנה אל הבגרות, משם אל הילדות עד השיבה אל רחם הורתו.
  • פגישה בעידן טרום-היסטורי של ניצולי תיבות המבול מכל העמים, מתיבת אמאליוואק האינדיאני ועד תיבת נח – למרות שבני האדם שמעו את אזהרות האלים, הם יוצאים מתיבות ההצלה ומתחילים מחדש במלחמות ההרג וההשמדה.

בכל המסעות מתגלה שאין מנוס מן הגורל והאדם המתקומם נגדו סופו שיובס ויפול שדוד. דרך חמשת החלונות שקרפנטייר קורע בעידני-אנוש, משתקף האדם, שוחר החיים הנלהב, כמבקש עקשני של אושר הנטרף במלתעות הנצחיות של הזמן.

 

אלחו קרפנטייר (1904-1980), הסופר הקובני החשוב ביותר במאה ה-20, מוצאו ממשפחה צרפתית – רוסית, היה עורך עתון, נאסר בשנת 1927 בגלל התנגדותו למשטר של הדיקטטור מאצ'אדו, אחר כך נמלט לצרפת, שם עבד שנים רבות כעיתונאי. במלחמת העולם השניה ברח לונצואלה, שם היה מרצה באוניברסיטה עד שנת 1959 – שנה שבה חזר למולדתו.

המיפגש בין הגזעים, תרבויות ונופים, הביאו את אלחרו קרפנטייר לתפישת "המציאות הקסומה" של היבשת הלטינו-אמריקאית ובאה לידי ביטוי בספריו גדושי הצבע והמתח, הכתיבה שנודעה בשם "ריאליזם מאגי" ואשר השפיעה על ג.ג. מארקס, ורגאס יוסה, קרלוס פואנטס ואחרים. ז'אנר זה משלב את המציאות המיידית, מלאת הסתירות והניגודים, עם נוף מלהיב, מרחבי ענק וכבלים דמיוניים הקושרים אמונות ומיתוסים עם אירועים מדיניים, תהליכים חברתיים ומיפגש של רעיונות.

בהוצאת זמורה-ביתן יצאו לאור ספריו של אלחו קרפנטייר : הצעדים האבודים, הנרדף, טובת המדינה, קריעת הים, מלכות העולם הזה, עידן האורות.

לעמוד הסופר

 
בניית אתריםבנית אתרים 

 


 © 2008 כל הזכויות שמורות להוצאת כנרת, זמורה-ביתן, דביר בע"מ