>ספרות מקור>פ>פרספונה זוכרת‏>
שם ספרפרספונה זוכרת‏
שם מחבראהרן מגד
שנת הוצאה2000
שפת מקורעברית

"איבדנו את אמא שלנו" – כך נפתח יומנה של אביבית – מורה ברעננה, נשואה ואם לתאומים, שיחסיה עם בעלה הארכיטקט הגיעו עד משבר – בשעה שנודע לה כי אמה, המשוררת המפורסמת גבריאלה גת, עשתה מפנה חד בחייה והיא עומדת להתחתן עם חסיד ברסלבי ולחיות איתו בעיר המקובלים צפת.

היומן, הנכתב במשך כשמונה חודשים, מהווה כתב אישום בוטה ומריר של אביבית נגד אמה, על יחסה אליה מאז ילדותה, ועל יחסה אל אביה, קבלן השיפוצים, בכל שנות נישואיהם. בה-בשעה, מתעמת היומן עם ה"אוטוביוגרפיה" החושפנית שכתבה האם-המשוררת, שפרקים ממנה ניתנים בסופו.

ברוב ספריו של אהרן מגד, ההשתקפויות רבות הפנים בין החיים והספרות מזינות ומחבלות אלה באלה. ברומן זה הן מגיעות לידי התנגשות הרסנית בין האם האמנית לבין בתה, קורבן חמדנותה הרגשית ושאפתנותה; והקורא עשוי לשאול אם האמנות, המפרה את סביבתה, אמנם גוזרת חנק על כל החי בקרבתה.

אהרן מגד נולד בפולין. עלה ארצה עם הוריו וילדותו עברה עליו ברעננה. הוא בוגר גמניסה "הרצליה" בתל אביב והיה חבר שדות-ים, קיסריה, שתים-עשרה שנים. היה ממייסדי השבועון "משא" וערך אותו חמש-עשרה שנים. נמנה עם השורה הראשונה של סופרי ישראל. מספריו הנודעים ביותר: החי על המת, מחברות אביתר, פויגלמן, יום האור של ענת, מסע באב, עוול, דודאים מן הארץ הקדושה. מחזותיו הוצגו ב"הבימה", "אהל" ותיאטראות אחרים, בארץ ובחוץ-לארץ. כמה מספריו תורגמו ללשונות אחרות והופיעו באנגליה, ארצות הברית, גרמניה, צרפת, ארגנטינה, שווייץ ורומניה. מגד זכה בפרסים רבים, ביניהם פרס ביאליק, פרס ברנר ופרס עגנון.

לעמוד הסופר  
בניית אתריםבנית אתרים 

 


 © 2008 כל הזכויות שמורות להוצאת כנרת, זמורה-ביתן, דביר בע"מ