>ספרות תרגום>ת>תמונה קבוצתית עם גברת‏>
שם ספרתמונה קבוצתית עם גברת‏
שם מחברהיינריך בל
שפת מקורגרמנית

לאחר הרפתקת-נעורים אפלטונית, נישואים כושלים, קשר אהבה מסעיר וחשאי עם שבוי רוסי שהשאיר אחריו בן, עומדת לני פפייפר, גיבורת תמונה קבוצתית עם גברת, להיות מגורשת מדירתה.

מי היא לני פפייפר? האם היא קומוניסטית? האם היא מסוגלת לאהבה? האם היא סתם אישה המונית פשוטה?

כדי להשיב על השאלות האלה ולצייר מה שהוא מכנה "תמונה עובדתית לגמרי" של לני, מופיע היינריך בֶּל בספר, בתפקיד "המחבר", הפועל כעיתונאי חוקר, סוציולוג ובלש. תחת מסווה זה הוא מראיין שישים אנשים המכירים את לני, או שהכירו אותה באחת מתחנות חייה. מה שמצטייר מתוך החומר התיעודי-לכאורה על לני, הוא דיוקן חברתי של גרמניה משנות השלושים ועד היום הזה, תמונה עשירה בפרטים של העיר קלן ושל תושביה. בספרו את חייה של לני פפייפר במשך חצי מאה שנה של היסטוריה גרמנית, כתב היינריך בל רומן החוגג את האנושיות היסודית והפשוטה – או כפי שהוא אומר זאת, "היושר האנושי הטבעי" שאינו נשבר גם תחת משא הפוליטיקה, המלחמה, המשבר והשפע.

היינריך בל נולד ב-21 בדצמבר 1917, בעיר קלן. אביו היה צאצא של בוני אוניות קאתוליים שבאו מאנגליה והתיישבו בקלן לפני מאות שנים. בקיץ 1938 גויס בל הצעיר לצבא הגרמני וכחייל רגלי, נפצע שלוש פעמים בחזיתות השונות.

בגיל 25 פירסם היינריך בל את סיפוריו הקצרים הראשונים בכתבי-עת ספרותיים ובעיתונים, וכן כתב תסכיתים לרדיו. ב-1949 הופיע ספרו הראשון הרכבת הגיעה בזמן, ומאז, בשלושים וחמש שנות כתיבתו פירסם היינריך בל רומנים, קבצי סיפורים קצרים, ומחזות. בשנת 1972 זכה בפרס נובל על ספרו תמונה קבוצתית עם גברת.

ב-1950 הצטרף בֶּל לקבוצת הסופרים בגרמניה ששמה לה למטרה להחיות את התרבות הגרמנית וליצור אמצעי חדש של "מונולוג, דיאלוג ותפילה." בל לחם, באמצעות ספריו, בחברה הגרמנית הצבועה, השמרנית והנהנתנית שקמה מתוך ההריסות. "תפקידו של הסופר – אמר בל – הוא לשים את האצבע בתוך הפצעים." ספריו של בל שהופיעו בהוצאת זמורה-ביתן: הכבוד האבוד של קתרינה בלום, ביליארד בתשע וחצי ומצור של חרדה. 
לעמוד הסופר

  
בניית אתריםבנית אתרים 

 


 © 2008 כל הזכויות שמורות להוצאת כנרת, זמורה-ביתן, דביר בע"מ