חפש
לפי שם ספר
לפי שם מחבר
 
 
 
 
עיוןביוגרפיותד
דדו-יומן מלחמה (א+ב)‏
ברטוב, חנוך , דדו-יומן מלחמה (א+ב)‏
שם ספר:   דדו-יומן מלחמה (א+ב)‏
שם מחבר:   חנוך ברטוב
שנת הוצאה:   2002
שפת מקור:   עברית
 

"... מה שיפה בספר של חנוך כאן, ואולי גם מבחינה ספרותית, זהו האיפוק בטון שהוא מספר את הדברים כמי שמספר כרוניקה מתנהלת לפי תאריכים בזמן... זהו ספר שקט הצועק למרומים – קריאה של מחאה שאינה נגמרת עם הקריאה."

ס. יזהר דיון בגל"צ

 

"הספר הזה יש לו שליחות – לנפץ את כתב האשמה השקרי נגד דדו, שיותר מדי אנשים השתמשו בו בנוחות רבה כזיכוי לעצמם..."

אלוף (מיל') שלמה להט

 

כ-24 שנים חלפו מאז שראתה אור המהדורה הראשונה של ספר זה אשר בתוך זמן קצר נעשה לרב-מכר.

 

המהדורה המורחבת והמוערת הנוכחית נועדה לדור החדש שבגר בינתיים ומתוודע שוב ושוב לטראומה של מלחמת יום הכיפורים, כשהוא מחפש תשובות לשאלות רבות שעדיין מרחפות באוויר באשר לאחראים למחדל שכמעט גרם ל"חורבן הבית השלישי" – כדברי משה דיין. אך גם הבוגרים ימצאו בו חידושים חשובים – שהיו ידועים למחבר בעת כתיבת הספר אך נמנע מלפרסמם מחשש פסילת הספר כולו – וכן מה שנתגלה לו במהלך השנים מפי עדי ראייה ושמיעה:

 
* תוספות חשובות בגוף הספר, כגון נוסח סטנוגרמי של הדיון אצל ראש הממשלה באותם ימים, גולדה מאיר, ב-18 באפריל 1973, שממנו עולה העלמת עובדות גורליות ממליאת הממשלה ומן האמריקנים;

*   680 מראי מקום והערות המאירים את גוף הטקסט ומצביעים במדויק על מקורה של כל עובדה חשובה המובאת בספר;

*        תביעת מוצהרת לטיהור שמו של הרמטכ"ל דוד אלעזר, שהוכתם על ידי ועדת אגרנט, כשמסייעים לכך דברי האלוף אילן שיף – הפרקליט הצבאי הראשי ולאחר מכן נשיא בית הדין העליון לערעורים של צה"ל – ש"קרע לגזרים" את הרכב ועדת אגרנט ואת נוהלי עבודתה, וחשף את משוגתה.

 

דדו – 48 שנה ועוד 20 יום מצייר את דרכו הצבאית של רב אלוף דוד אלעזר – הרמטכ"ל התשיעי של צה"ל – החל בילדותו ביוגוסלביה, דרך שירותו בפלמ"ח ערב מלחמת השחרור ובמהלכה, ואת דרכו הארוכה בצה"ל עד להתגלותו כמצביא המזהיר שהכרעותיו המרכזיות חוללו מהפך קיצוני כל כך בשתי החזיתות - סוריה ומצרים – לא אחת בלי תמיכת הדרג המדיני שמעליו, ובניגוד לדעת כמה מעמיתיו הקרובים ביותר בפיקוד העליון.

 

הספר אינו רק ביוגרפיה של לוחם ומפקד כי אם היסטוריה של דור ושל זמן.


לעמוד הסופר 

בניית אתריםבנית אתרים 

 


 © 2008 כל הזכויות שמורות להוצאת כנרת, זמורה-ביתן, דביר בע"מ