חפש
לפי שם ספר
לפי שם מחבר
 
 
 
 
ספרות מקורא
אנחנו ננוח
אנחנו ננוח
שם ספר:   אנחנו ננוח
שם מחבר:   ציפורה רוזנשר דולן
מו"ל מקור:   זמורה
שנת הוצאה:   2009
 "תכתבי. זה הדבר החשוב ביותר שיש לי להגיד למישהו... אם בכלל יש לי משהו לומר, ואם בכלל יש מישהו שיכול לומר משהו למישהו... את רושמת? תרשמי... הטעות הגדולה ביותר שלי היא שאת עצמי לקחתי ברצינות יתרה ואילו בחיים נהגתי בהפקרות גמורה."

אנחנו ננוח , שעלילתו נפרשת על פני מאה שלמה ושלוש יבשות, מספר בראש ובראשונה את סיפורן של ליזה וחוה'לה, שתי נשים ששנות דור מפרידות ביניהן ועם זאת סיפוריהן מקבילים ולעתים אף חופפים, שכן, הם עשויים מאותם חומרים: חלומות רומנטיים גדולים, רגעי אושר ספורים, אידיאולוגיות שהכזיבו וחשבון לא סגור עם העבר. וגם, בשורש הדברים, חיפוש נואש אחר אֵם אבודה, שמומר־לא־מומר בחיפוש אחר בית יציב ומולדת.

סיפוריהן של ליזה וחוה'לה ארוגים בכישרון גדול בסיפוריהן של דמויות אחרות — רובן מהגרים ובני מהגרים שנעקרו ממחוזות אבותיהם ומבקשים למצוא נחלה ומנוחה — שהחיים אינם מזמנים להן את מבוקשן והן מוצאות את עצמן מיטלטלות מיבשת ליבשת עם צקלונן הביולוגי והביוגרפי ועם תחושה של החמצת העיקר הממררת את חייהן.

ואולם — וזהו סוד קסמו הכובש של הרומן החדש של ציפורה רוזנשר דולןאנחנו ננוח איננו ספר המותיר תחושה של החמצה. להפך, זהו ספר שעולה ממנו אמירת כן לחיים.

חיוב החיים באנחנו ננוח מקורו באהבה הגדולה של הסופרת לגיבוריה. אמנם היא בוחנת אותם בדרך ביקורתית מפוכחת, אבל בסופו של דבר, חולשותיהם הרבות — השקרים, הבגידות, הנטישות וכו' — נתפסות בעיניה כמשוגות אנושיות ונסלחות.

הסלחנות הזאת משתקפת בסגנונו הייחודי של הספר, בדרך שבה ציפורה רוזנשר דולן לשה את לשונו של הסיפור שלה. זהו סגנון "מערסל", סגנון לירי־רתמי עדין, העוטף את הדמויות התזזיתיות בשלמה של שלווה וחסד ומאיר אותן, על כל מעלליהן, באור רך ומפויס.

אנחנו ננוח הוא ספרה השלישי של ציפורה רוזנשר דולן. ספרה הראשון
"מזג אוויר נפלא צפוי מחר" ראה אור בהוצאת זמורה־ביתן ב־1988 וזכה בפרס אגודת הסופרים. ספרה השני "והכול כידוע אמת" ראה אור בהוצאת כתר
ב־1991 וזכה בשבחי הביקורת.

יגאל שוורץ

בניית אתריםבנית אתרים 

 


 © 2008 כל הזכויות שמורות להוצאת כנרת, זמורה-ביתן, דביר בע"מ