חפש
לפי שם ספר
לפי שם מחבר
 
 
 
 
משחק הראיות
"משחק הראיות" / ביקורת מאת אפרת בר-לב
פורסם במגזין `לאישה` ב- 18.5.2009
והרי החדשות, והן משמחות: לליעד שהם יש ספר מתח חדש, והוא מוצלח לא פחות מהשניים הקודמים לו
כשאמא ואבא היו ילדים
ראיון עם עפרה אליגון, תלמה אליגון רוז ואביגיל רוז / מאת דינה חלוץ
"שלושה דורות מילה שלהן"
פורסם במגזין `לאישה` ב- 11.5.09
עפרה אליגון היתה עיתונאית בכירה. בתה, תלמה אליגון-רוז, היא תמלילנית, מלחינה, סופרת ומחזאית. הנכדה, אביגיל רוז, כבר סומנה כזמרת-יוצרת מבטיחה. עם צאת הספר "כשאבא ואמא היו ילדים", שכתבה הסבתא עפרה, כינסנו אותן בדחיפות לשיחה משפחתית על כתיבה, אהבה ואיך שיר נולד
אל ארץ הגומא
פרק לשבת
"אל ארץ הגומא" / אהרן אפלפלד
הם נסעו דרומה ומגמת פניהם: הנהר. היתה זו כברת ארץ רחבה, עכורה, שהרים גבוהים העיקו עליה כגושי עננים. עתה, לאחר הקציר, נראה המקום שומם עוד יותר. ריקות נשבה בו, ובפאותיו כבר קיננו הכתמים האפורים של הסתיו. אבל הדרכים עוד היו יבשות, מלאות אבק מההמולה שרחשה כאן כל הקיץ.
תריס
"תריס" - ביקורת מאת חגי סגל
"אמילי והבלשים"
פורסם ב`מקור ראשון` – דיוקן, 22.5.09
אמילי עמרוסי שירתה במשך שנתיים וחצי ארוכות כדוברת של מועצת יש"ע. היא הביאה עימה לשם כישרון ניסוח טבעי וניסיון תקשורתי. זו היתה תקופה קשה מנשוא, תקופה של ערב התנתקות, ואמילי עשתה כמיטב יכולתה. כידוע, כל זה לא הספיק להציל את גוש קטיף. אריאל שרון היה חזק ממנה, חזק מכל הכתומים גם יחד. בראיון טלוויזיה בשבוע שעבר היא אמרה שקשה לה לדבר על הימים ההם בלי לבכות.
משחק הראיות - נעמי רייכמן בראיון עם ליעד שהם
"חוק וספר"
פורסם ב`ידיעות תל אביב`, 28.5.09
איך הצליח עורך דין מסחרי לכבוש את ראשות טבלת רבי המכר? ואיך אמו, מנהלת תיכון בתל אביב, מפקחת על המכירות? עם ספר המתח החדש שלו, "משחק הראיות", ליעד שהם מצליח לערער את מערכת המשפט הישראלי
ורד הלבנון
יוני ליבנה בראיון עם לאה איני לרגל צאת ספרה "ורד הלבנון"
"סיפורים לפני השינה"
פורסם ב-7 לילות, `ידיעות אחרונות`, 28.5.09
אחרי שנים של הימנעות החליטה לאה איני לאוויר את סיפורה המשפחתי הטעון כספר אמיץ שמחבר בין מחנות הריכוז למלחמת לבנון, בין אב מתעלל לכוחה המרפא של הספרות
ברוריה הפקות
ברוריה הפקות – ראיון עם שרי שביט / מאת הדס שלגי
"שביט או מטאור"
פורסם במגזין `תזה`, מאי ‏2009
אובדן, התבגרות ופנטסיה מזוגים זה בזה בכתיבתה של שרי שביט – זוכת פרס "שירה על הדרך" לשנת 2007, סטודנטית וסופרת פורה במיוחד. ראיון עם כוכבת עולה
אל ארץ הגומא
אל ארץ הגומא" / אהרן אפלפלד - ביקורת מאת יוני ליבנה
"אור לגויים"
פורסם ב`ידיעות אחרונות`, כ"ח באייר תשס"ט, 22.5.09
החתירה של אהרן אפלפלד לגלות איזו מהות יהודית ב"אל ארץ הגומא" מעוררת מידה של אי-נוחות
כנפיים
עמליה רוזנבלום בראיון עם מאיה חנוך
"תהליך השלום"
פורסם ב`ידיעות אחרונות`, 7 ימים, 22.5.2009
הרבה שנים לקח למאיה חנוך להפסיק להרגיש שהיא חיה מתחת לזוכית מגדלת, ולצאת לאור. עכשיו היא מדברת, בגלוי על המבוכה שבלהיות הבת של שלום חנוך, הנפש הרומנטית, שירשה ממנו, והפעם הראשונה שהבינה את השיר ההוא, על שמה
החמישית של צ
פרק לשבת
החמישית של צ`ונג לוי
יואב אבני
כששמעת לראשונה על הפירמידה, היית בן שמונה. אמא שלך המתינה בסבלנות עד שהגיעה כוס היין הרביעית ואז, בכל פעם שמישהו סביב שולחן החג של משפחת לוי הזכיר את המִצְרים, הניחה חתיכה נוספת מאגרול קמח־המצה שאבא שלך כל כך אהב בצלחת חד־פעמית, עד שנוצר משולש עם חמש קומות.
אגדות הכלכלה
אהרן פורת על "אגדות הכלכלה" מאת אריאל רובינשטיין
"נביאי כלכלה חסרי חמלה"
פורסם ב`מקור ראשון`, 8.5.09
האמונה בכוחם הנבואי של מודלים כלכליים הביאה לאכזריות ולקריסה. ספרו החדש של הכלכלן הבכיר מציג כלכלה של אמפתיה וחמלה. מתנה חיונית לשרי האוצר החדשים
אלג
רן יגיל על "אלג`יר"
"הכיוון מזרח" מאת רן יגיל
פורסם בתרבות מעריב, 29.5.09
רוני סומק שוב עשה את זה. הוא הוציא ספר קטן, מדוד, של שירים קצרים שאני חוזר וקורא בהם כאילו כפאי שד. כבר נאמר ונכתב על סומק שהוא משורר רצף הדימוי, שהוא תלמידו של יהודה עמיחי; אבל בתוך תבנית השיר שניכרת בה חתימת ידו הוא תמיד מצליח להפתיע, והוא גם אחד המשוררים היחידים משנות ה-70 שהצליח להשפיע על שירת אחרים, צעירים: אבי אליאס, מתי שמואלוף, שלומי חסקי, יובל גלעד ועוד.
תריס
אברי גלעד וג`קי לוי על ספרה של אמילי עמרוסי "תריס"
מתוך התכנית "המילה האחרונה" בגלי צה"ל, שודר ב- 03/05/2009
אברי גלעד: תשמע, התחלת לקרוא את הספר של אמילי עמרוסי, תריס? ג`קי לוי: לא לא, יש לי, באמת אברי גלעד: אפשר להגיד מלא דברים רעים. זאת אומרת אם אנחנו באוטומט של להגיד דברים, מה כל אחד כותב היום, היא הייתה דוברת יש"ע אז היא כבר יכולה לכתוב ספרים, מה מה פה פה. היא כתבה ספר על התנחלות.
אליס מונרו, צילום: פי אי
קצרים
31.5.09
אליס מונרו זוכת פרס הבוקר הבינלאומי: "אני לחלוטין נדהמת ומאושרת", אמרה הסופרת הקנדית אליס מונרו לאחר ההכרזה על זכייתה בפרס הבוקר הבינלאומי לספרות ("ManBooker award").
הקמע
תלמה אדמון על "הקמע"
"זהות היא צורך חיים" מאת תלמה אדמון
פורסם ב- 22.5.2009 בעיתון "זמן תל-אביב"
כמו מים ומזון, כמו אוויר, כמו מחסה מן הקור ומן החום, זהותו של אדם היא צורך בסיסי לקיומו. הזהות היא הגביש היציב היושב במרכז הנפש, וסביבו נוצרים ומתווספים כל מרכיבי חייו הפנימיים. בלעדי זהותו העלומה, שמות אביו ואמו, שמו שלו, שניתן לו בהולדתו, יתהלך אדם בעולם ובור פעור בתוכו.
הדוד טונגסטן
פרק לשבת
"הדוד טונגסטן" / אוליבר סאקס
רבים מזיכרונות ילדותי קשורים במתכות: דומה שהייתה להן השפעה עלי מעצם ההתחלה. הן היו יוצאות דופן — בולטות לעין מתוך ההטרוגניות של העולם — במהותן הבוהקת, הנוצצת, באפרפרותן הכסופה, בחלקלקותן ובמשקלן. הן נראו לי צוננות למגע, והן צלצלו כשהכיתי בהן.
נשים במשרד
קצרים
28.5.09
הבריטיות מרוויחות פחות מן הבריטים בהוצאות לאור: לפי סקר הנערך לאחרונה בבריטניה, נשים העובדות בתחום ההוצאה לאור מרוויחות 15% פחות מן הגברים. הסקר נערך בקרב 550 אנשים, כולם עבדו במהלך השנה שעברה בהוצאות לאור בבריטניה במשרה מלאה.
עוד אהבה אחת ודי
רן בן-נון על "עוד אהבה אחת ודי"
"צ`יק-ליט כסוגה עליונה" מאת רן בנן-נון
פורסם ב`ידיעות אחרונות`, 24 שעות, 12.5.2009
"עוד אהבה אחת ודי", שכתבה העיתונאית לשעבר אורנה לנדאו, פוגע וצורב בדיוק במקום הנכון, בעיקר אם את אמא שמנהלת שגרה מטורפת.
קוז
קצרים
27.5.09
נובלת אימה חדשה תפורסם על גבי נייר טואלט: נובלה חדשה בת תשעה פרקים מאת סופר האימה המצליח קוז`י סוזוקי תפורסם על גבי גלילים של נייר טואלט. סיפור המתח החדש בעל הכותר "טיפה" ("drop"), מספר על רוח רעה המאכלסת אסלת שירותים ציבוריים ובכך משחק על האמונה הטפלה היפנית כי רוחות רפאים ושדים מסתתרים בשירותים.
אל ארץ הגומא
צור ארליך בראיון עם אהרן אפלפלד
"גורל יהודי" / מאת צור ארליך
פורסם ב`מקור ראשון` - דיוקן 1.5.09
אהרן אפלפלד ויתר על החלום לזכות בפרס נובל. אני יותר מדי יהודי בשביל זה, הוא אומר, ואירופה הנאורה, במקום לעשות חשבון נפש, עסוקה בהשוואות בין היהודים לבין הנאצים. הרוקי מורקמי? הוא לא מבין שום דבר.
צילום: רלי אברהמי
נפטר ההיסטוריון והעיתונאי עמוס אילון
26.5.09
אילון, אחד מבכירי העיתונאים בארץ, חבר במערכת עיתון `הארץ` שנים רבות וסופר מצליח הלך לעולמו אמש (25.5) ממחלת הסרטן בטוסקנה, שם התגורר בשנים האחרונות. הוא היה בן 84 במותו.
רות פאדל
קצרים
26.5.09
קריאות להתפטרותה של הפרופסורית לשירה: רות פאדל, אשר נבחרה אך החודש למשרה היוקרתית של המרצה לשירה באוקספורד לאחר 301 שנה שהמשרה אוישה על ידי גברים בלבד, מתמודדת בימים אלו עם דרישות פומביות להתפטרותה.
אילת נגב בראיון עם אמילי עמרוסי
"לא עוצרת בכתום" / מאת אילת נגב
פורסם בידיעות אחרונות, 7 ימים, 1.5.09
אם תשאלו את אמילי עמרוסי, דוברת יש"ע בהתנתקות, יש כאן שני עמים: המתנחלים, והשאר. בספר חדש שכתבה היא מנסה להילחם בדימוי המתנחלת עם העוזי על הכתף, אבל מודה גם ברגשי הנחיתות שלא מרפים מהמגזר, מול תל אביב.
דייב אגרס בהרצאת וידאו מתורגמת
בשנת 2008 הוענק לסופר, העורך והפעיל החברתי דייב אגרס פרס( TED (Technology, Entertainment, Design. בסרטון המצורף מופיע אגרס בנאום קבלת הפרס. אגרס נחשב כיום לאחד הקולות הבולטים, המקוריים והנחשבים באמריקה בתחום הספרות, וכל זה לצד פעילותו הענפה המוערכת ומרובת ההישגים בתחומי חברה וחינוך.
קצרים
20.5.09
מי היה מאמין? וינפרי מתנצלת בפני ג`יימס פריי: אין ספק שלזה ג`יימס פריי, מחבר רבי המכר "מיליון רסיסים קטנים", "חברי לנארד" ו"בוקר בהיר וצח", לא ציפה. מצד שני, הוא גם היה תמים למדי כאשר הסכים לדרוך בשנית באולפנה של מלכת תכניות האירוח האמריקאיות אופרה וינפרי ולספוג את מטח העלבונות שהטיחה לעברו, כאשר גילתה כי ה"אוטוביוגרפיה" שהיללה לא היתה ממש "אוטוביוגרפיה".
קצרים
18.5.09
רשימת המועמדים הסופית לפרס ספיר 2009: רשימת חמשת המועמדים הסופים לפרס ספיר 2009 פורסמה על ידי קרן מפעל הפיס לספרות על שם ספיר בערב יום שבת האחרון, כאשר כל אחד מן המתמודדים יזכה בסכום של 25 אלף שקלים והזוכה בסכום של 150 אלף שקלים.
קצרים
17.5.09
"התפסן בשדה השיפון" חלק ב`: בפעם האחרונה שקראנו על הולדן קאולפילד, הוא שהה בבית חולים פסיכיאטרי בקליפורניה, משחזר את ימי שיטוטיו בניו-יורק. כעת נזכה לשוב ולקרוא על מעללי גיבורו האיקוני של סלינג`ר, הפעם כמר ס` בן ה-76 הבורח מבית אבות בכדי לשוב לרחובות ניו-יורק, אם כי לא במילותיו (או אישורו!) של סלינג`ר.
קצרים
14.5
האם ספרות הילדים רב-תרבותית באופן מספק?: במרכז מאמר אשר פורסם באתר `הטיימס אונ-ליין` עומדת השאלה האם ספרות הילדים מגוונת מספיק מבחינה אתנית. ג`רלדין ברנן, עיתונאית וחברה בועדת השופטים לפרס `גיוון בספרות ילדים`, מסבירה במאמר המרתק מדוע לגיוון תרבותי ישנו חשיבות עליונה כאשר מדובר בספרות ילדים: "המפגש עם הדמויות בספר הינה אחת הדרכים הראשונות שילדים מזהים ומכירים את עצמם".
קצרים
12.5.09
ג`ודי פיקו תוקפת את "צופן דה וינצ`י": דן בראון, מחבר רב המכר המצליח "צופן דה וינצ`י", הוא סופר שסופרים אוהבים לשנוא. כעת מצטרפת הסופרת המצליחה ג`ודי פיקו למעגל המקטרגים על ספרו הפופולרי של בראון. בראיון לעיתון `הדיילי מירור` סיפרה פיקו כי המותחן המצליח הותיר אותה "קרירה":
אילת נגב בראיון עם ג`ודי פיקו
פורסם בידיעות אחרונות 13.4.09, 24 שעות
סופרת רבי המכר האמריקאית ג`ודי פיקו ("שומרת אחותי") מדברת עם אילת נגב לקראת צאת ספרה החדש, ומספרת כיצד משתקפת בכתיבתה המציאות העצובה בה ילדים נחשפים לסקס, סמים ואלכוהול הרבה מדי, מוקדם מדי, מעוות מדי.
קצרים
10.3.09
נפוליאון הסופר הרומנטי: נפוליאון כבר מזמן קיבל את הקרדיט כמי שהעלה על הדף כמה מצירופי המילים הפחות רומנטיים (או שמא?) שקיימים במילון, באיגרת ששלח לאהובתו ג`וזפין: "אשוב לפריז מחר בערב. אל תתרחצי" (בתרגום חופשי).
עלית קרפ בראיון עם שהם סמיט
שש גיבורות גדולות – ראיון עם שוהם סמיט מאת מאת עלית קרפ
פורסם ב"לאשה ספרים", 2.3.09
לא מחכות לנסיך, לא מתעוררות מנשיקה: שהם סמיט מוציאה את הגיבורות המיתולוגיות מהארון. הן חכמות, הן אמיצות והן נותנות יופי של דוגמה לדורות הבאים.
קצרים
6.5.2009
ספרות חינם לנוסעי הרכבת התחתית: כחלק מתכנית חדשה בשם "choose what you read" (תבחר את מה שאתה קורא) המיושמת בימים אלו בבריטניה, ספרים מולווים לנוסעי הרכבת התחתית בלונדון, כחומר קריאה אלטרנטיבי לעיתון היומי (המחולק גם הוא בחינם במרבית תחנות הרכבת בלונדון).
קצרים
5.6.09
הכותר המאותגר – רודף העפיפונים: רב המכר מאת חאלד חוסייני, "רודף העפיפונים", הצטרף לאחרונה לרשימה מפקופקת למדי, רשימת הספרים שזכו לתלונות הרבות ביותר בשנת 2008.
קצרים
4.5.09
ג`ף קיני ברשימת מאה האנשים המשפיעים של ה`טיימס`: ג`ף קיני, מחבר סדרת רבי המכר "יומנו של חנון", הגיע למקום ה-29 ברשימת `מאה האנשים המשפיעים ביותר בעולם לשנת 2009` של מגזין `הטיימס`.
קצרים
3.5.2009
הגיע הזמן לספר את סיפורינו: הסופר הניגרי צ`ינואה אצ`בה עומד ליעץ להוצאת פינגווין בנוגע לסדרת ספרים חדשה ששמה למטרתה להביא לאור את מיטב הספרות האפריקנית בת ימינו
בניית אתריםבנית אתרים 

 


 © 2008 כל הזכויות שמורות להוצאת כנרת, זמורה-ביתן, דביר בע"מ