חפש
לפי שם ספר
לפי שם מחבר
 
 
 
 
עיוןמשפטל
להיות שופט
שם ספר:   להיות שופט
שם מחבר:   שלמה לוין
מו"ל מקור:   כנרת
שנת הוצאה:   2009
 


מה מתרחש מאחורי הדלתות המוגפות של לשכת השופט? כיצד הוא מחליט את גרסתו של מי מהצדדים לקבל? מה הוא מביא בחשבון בשעה שהוא כותב פסק דין, שולח נאשם למאסר או פוסק פיצויים בתיק של תאונת דרכים? כיצד יפעל כאשר ההכרעה על פי החוק אינה עולה בקנה אחד עם תחושת הצדק שלו?

למעלה משלושים ושש שנים כיהן שלמה לוין כשופט. הקריירה הארוכה שלו, פגישות שערך והדים מכלי התקשורת הביאו אותו למסקנה שמעט מאוד ידוע בציבור על טיבה של מלאכת השיפוט. בספר זה לוין חושף את מאחורי הקלעים של עיסוקו. בסגנונו המדויק והמאופק, לעתים ברמיזה ולפרקים בהומור דק, הוא חולק עמנו סיפורים אנושיים מאולם בית המשפט, תיקים מעניינים שהיה מעורב בהם, סוגיות שהתחבט בהן ואנקדוטות משעשעות. בכל אלה הוא מקפיד תמיד להעמיד את האזרח לנגד עיניו.

להיות שופט מנסה להכניס סדר בבליל המושגים המשפטיים המופיעים כמעט בכל יום בעיתונות, כמו "סעד מן הצדק", "עסקת טיעון" ו"עצמאות שיפוטית", מבהיר תהיות רבות הרווחות בציבור בשאלת הוויכוח על אופייה של מערכת המשפט וסמכויותיה, ומזכיר לנו כי חריצת דין היא לא פעם הרת גורל.

שלמה לוין נולד ב–1933 בריגה שבלטביה וב–1937 עלה לישראל. ב–1957 החל לעסוק בעריכת דין. ב–1966 התמנה לשופט בבית משפט השלום, ב–1975 החל לכהן כשופט בבית המשפט המחוזי וב–1980 התמנה לשופט בבית המשפט העליון. מ–1995 ועד פרישתו לגמלאות ב–2003 היה המשנה לנשיא בית המשפט העליון.

לוין, בעל תואר שלישי במשפטים מהאוניברסיטה העברית, לימד בפקולטאות למשפטים של האוניברסיטאות בתל אביב ובירושלים ובמכללה למינהל. חיבר ספרים ומאמרים בתחומי התמחותו — דיון אזרחי ודיני פשיטת רגל. כיום הוא מנהל המכון להשתלמות שופטים ונשיא עולמי של הארגון הבינלאומי להכשרת שופטים.

“להיות שופט פירושו להיות סקרן, לפגוש בכל יום סוגיה חדשה ולנסות למצוא לה פתרון ראוי. להיות שופט הוא מצד אחד לשמור על החברה מפני עברייניה ולהשליט סדר בין האזרחים, ומן הצד האחר להיות ער למצוקותיו של בעל דין שנפגע, ובמקרה המתאים להפעיל מידה של נדיבות וחמלה... להיות שופט הוא לעסוק בבני אדם ובכל הקשור אליהם.“

בניית אתריםבנית אתרים 

 


 © 2008 כל הזכויות שמורות להוצאת כנרת, זמורה-ביתן, דביר בע"מ