חפש
לפי שם ספר
לפי שם מחבר
 
 
 
 
שירה ומחזותשירהח
חיוך אבוד‏
כרמל, שאול , חיוך אבוד‏
שם ספר:   חיוך אבוד‏
שם מחבר:   שאול כרמל
שנת הוצאה:   2002
 
מחיר: 98.00 שח המחיר כולל משלוח בדואר ישראל
לרכישה

שאול כרמל הוא משורר של המאה העשרים, שכותב בשיריו, המקובצים בראשית המאה העשרים ואחת, על הוותק האישי שלו בתוך המאה. הוא עושה זאת ביושר של משורר מוכשר, שמשתמש בשפה הפיוטית כדי להגיע אל עומקים של כאב ומחשבה עליו, ולא כמסכה שחוצצת בין הכותב ובין קוראו. האדם העייף של המאה העשרים מחפש נחמה ואינו מוכן להיענות לאשליות. הוא עושה זאת בצורה מרשימה, בלשון ברורה ובשירים נוקבים.

 

האהובה שאיננה, האהבה שנגמרה, ויותר מאלה – האהובה המזדקנת, האוהב המזדקן, הגוף הבוגד והגחמות שעדיין ניתן למצוא בו. גם בגוף המזדקן יש יופי, והעור שהיה מתוח וחלק הופך להיות משי בהזדקנו. ומצד שני – בולט בשירים המשורר, הגבר שהוא קודם כל משורר, היודע שהשירה איננה חייבת להזדקן, שהחוויות יכולות לשמור על עוצמתן, וכלשון התפילה היהודית "אל תשליכני לעת זקנה (---) ורוח קודשך אל תיקח ממני", הוא מבקש כי מי שעבד כל חייו את השירה, ולא עבד אלוהים של זהב וחומר, תינתן לו הזכות להמשיך להיות צלול בעוצמת החוויה ובעוצמת הביטוי שלה עד זקנה ושיבה. ומהיבט אחר – זהו האדם המודרני המזדקן עם המאה הקשה שעברה עלינו ואיננו מתייאש גם בשל כוח השירה שניתן לו. הוא אינו מעמיד פנים גם לא בחדרים האינטימיים שהשירה מדברת עליהם, ומצליח למצוא את היופי שישנו גם בבלאי.

 

שאול כרמל המשורר אינו שוכח את יהדותו. זו מופיעה גם כנושא בחלק מן השירים, ויותר מכך באוצר סמלים מן התרבות היהודית המשולב בהם. מגוון נושאים אישיים מלא של משורר יהודי מודרני נמצא פה בצורה יפה ומאוזנת.

 

מי שמחפש את היופי שקיים במודרניזם של המאה העשרים, ימצא אותו בשיריו של שאול כרמל.
בניית אתריםבנית אתרים 

 


 © 2008 כל הזכויות שמורות להוצאת כנרת, זמורה-ביתן, דביר בע"מ