חפש
לפי שם ספר
לפי שם מחבר
 
 
 
 
עיוןכלכלהא
אגדות הכלכלה
שם ספר:   אגדות הכלכלה
שם מחבר:   אריאל רובינשטיין
מו"ל מקור:   כנרת
שנת הוצאה:   2009
 


היתה לי הזכות
לגדול באחת הסביבות המופלאות של ירושלים: הרב מייזל מבית הכנסת של החגים של אבא, הקומוניסט סלה מרסל אוכל הטרפות להכעיס, דודה חנה שהשאירה את בעלה בסיביר ועלתה לארץ עם שתי ילדותיה, השוחט מחצר התימנים. . . דעתם היא בעיני סמכות להכרעות חברתיות וכלכליות לא פחות מדעתו של כל מומחה...

אילו היו מודלים שאנו כותבים על בלוקים צהובים או על לוחות ירוקים בסיס לניבוי ההתנהגות האנושית – היה זה בעיני מעשה נסים. אין נסים בכלכלה אבל אולי יש כאן נפלאות. בלימודי בחוג למתמטיקה בירושלים למדתי לראות נפלאות בעולמות הפורמליים. לפעמים ראיתי אותם גם בתיאוריה כלכלית. אני מתבונן בכלכלה כאחד סקרן, המנסה להבין קצת יותר טוב את הלוגיקה של האינטראקציה האנושית.

אגדות הכלכלה הוא טקסט הנשען על מכלול חוויות חייו של אריאל רובינשטיין. לצד סיפורים אישיים מציג הכותב מושגים מהשפה הכלכלית, מוכיח את כוחם ואת ההיגיון הטמון בהם, ובה בעת מכחיש כל פרשנות המאפשרת להסיק בעזרתם מסקנות שימושיות.

רובינשטיין מתייחס אל הכלכלה כאל ענף של הפילוסופיה וכבית מדרש שבו יכול להתקיים שיח מושכל על ההסדרים החברתיים, אך מותח עליה ביקורת נוקבת. הוא רואה בכלכלה תחום הנוטה לשמרנות ומסייע להגמוניה לשמור על כוחה. האופן שבו התיאוריה הכלכלית מנוצלת בוויכוחים על שאלות אקטואליות אינו מוצא חן בעיניו. לדעתו, כלכלנים אינם מבינים בכלכלה הרבה יותר מאחרים, אך שפת הסתרים שבה הם משתמשים חוצצת בינהם ובין ה"עַם" ומונעת ממי שאינו חבר במסדר הכלכלי להתווכח עִמם.

לעמוד הסופר

בניית אתריםבנית אתרים 

 


 © 2008 כל הזכויות שמורות להוצאת כנרת, זמורה-ביתן, דביר בע"מ