חפש
לפי שם ספר
לפי שם מחבר
 
 
 
 
עיוןפוליטיקהה
האומה והמוות‏
זרטל, עידית , האומה והמוות‏
שם ספר:   האומה והמוות‏
שם מחבר:   עידית זרטל
מו"ל מקור:   דביר
שנת הוצאה:   2002
שפת מקור:   עברית
 
 

המוות לעולם אינו עניין סגור. המתים – כמו ההיסטוריה – אינם שייכים רק לעבר. הם חלק פעיל של ההווה, וממלאים בו תפקיד ככל שהחיים זוכרים ומדובבים אותם, מקימים אותם שוב ושוב לתחייה, ומגייסים אותם לצורכי הזמן שלהם.

איזה תפקיד ממלאים מתי השואה במרחב הציבורי הציוני והישראלי?
מה חלקם בחיי היומיום של ישראל, בתודעתה העצמית, בתרבות הפוליטית שלה ובאופן שבו מנוהלים בה ענייני המדינה?
איך זוכרים/שוכחים הישראלים את השואה, מתי ואילו צרכים?
האם היתה ישראל ל"קהילת-קורבן", המקדשת את קורבניותה ובתוך כך גם מנציחה אותה?

בספרה האומה והמוות מציעה עידית זרטל ניתוח מסעיר וטורדני של טקסטים ישראליים מכוננים, וכן של תעודות רבות חדשות ולא מוכרות, ומציגה בעזרתם את נוכחתו הפעילה של זיכרון השואה בתרבות הפוליטית הישראלית. היא בודקת מחדש כיצד נחוו, הומשגו וסופרו האירועים המרכזיים של "המאה הציונית הקצרה": ההתנהגות היהודית בשואה והמרידות בגטאות, עיצובו הממסדי המאורגן של זיכרון השואה בישראל והמאבק עליו – ובכלל זה העמדתם לדין של ניצולי שואה "משתפי פעולה" עם הנאצים, השפעתו של השיח שהופק במשפט אייכמן על תפיסת הביטחון והכוח של ישראל במלחמת "ששת הימים", והאופן שבו שירתו דימויי השואה את הכיבוש ואת ההתנחלות בשטחים, וגם את רציחתו של ראש ממשלה בישראל.


האומה והמוות הוא ספר מרתק ומאלף, המעלה לדיון שאלות נוקבות, שמעבר לזמן, על הדרכים שבהן מעוצב ומופעל זיכרון קולקטיבי, על משפט והיסטוריה, על אחריות אישית ואחריות היסטוורית, על יחיד מול קולקטיבי, על מחשבה עצמית ועל האומץ לאחוז בה גם בימי כולרה.

 

בניית אתריםבנית אתרים 

 


 © 2008 כל הזכויות שמורות להוצאת כנרת, זמורה-ביתן, דביר בע"מ