חפש
לפי שם ספר
לפי שם מחבר
 
 
 
 
עיוןהיסטוריהז
ז׳בו א-ב‏
כץ, שמואל , ז'בו  א-ב‏
שם ספר:   ז׳בו א-ב‏
שם מחבר:   שמואל כץ
מו"ל מקור:   דביר
שנת הוצאה:   1993
שפת מקור:   עברית
 

 

ביוגרפיה מקיפה, חדשה של זאב ז'בוטינסקי (1940-1880) – מבכירי מנהיגיה של התנועה הציונית ומגדולי הוגיה; שני דורות אחרי מותו משנתו ודעותיו מוסיפות להשפיע על הדיון החברתי והמדיני היומיומי בישראל ובעם היהודי, למרות שכמעט לכל אורך דרכו הפוליטית עמד באופוזיציה לממסד הציוני המרכזי.

הביוגרפיה מתארת בהרחבה את הרקע הפוליטי – הפנימי-היהודי, הבינלאומי והתרבותי – שבמסגרתו התנהל מאבקה הנואש של הציונות והיישוב בא"י ואת מרכזיות מעמדו של ז'בוטינסקי. נעשה בה שימוש נרחב במסמכים שנחשפו במשרדי ממשלות בריטניה, פולין, צרפת וארצות הברית, ובארכיוני אישים. המחבר מתאר בכוח דרמתי רב את המאורעות והאישים בני התקופה ומצליח להעמיד את דמותו המורכבת ורבת-הגוונים של ז'בוטינסקי איש-המשפחה, הסופר והנואם, המדינאי, והמנהיג רב-ההשראה, המשמש גם כיום מורה-דרך למחשבה, למעשה ולהקרבה ציוניים. מקום נכבד ניתן לתיאור יכולתו הספרותית המופלאה בשפות אחדות – הן בסיפור ובשירה, הן בתרגום לעברית וממנה והן כנואם דגול.

 

שמואל כץ נולד בדרום אפריקה. עלה ארצה בשנת 1936, הצטרף לאצ"ל ונמנה עם פעיליו. במלחמת העולם השנייה בא ללונדון, לפי בקשת ז'בו, לערוך שם שבועון ציוני שנועד להטיף להקמת צבא עברי. בתום המלחמה חזר ארצה וצורף למפקדת האצ"ל. נבחר לכנסת הראשונה מטעם "חרות". בשנת 1951 פרש מהחיים הפוליטיים, ועסק במו"לות. אחרי מלחמת ששת הימים היה מראשי דבריה של "התנועה למען ארץ ישראל השלמה".
בעלות "הליכוד" לשלטון (1977) נתמנה יועץ לראש הממשלה, מנחם בגין, בענייני הסברת חוץ, אך פרש כעבור חודשים מעטים.

 

ספריו: יום האש, 1996;

אדמת מריבה, 1973, 1978;

לא עוז ולא הדר 1981.

בניית אתריםבנית אתרים 

 


 © 2008 כל הזכויות שמורות להוצאת כנרת, זמורה-ביתן, דביר בע"מ