חפש
לפי שם ספר
לפי שם מחבר
 
 
 
 
עיוןצבא ומלחמהת
תולדות הלחימה‏
קיגן, ג'ון , תולדות הלחימה‏
שם ספר:   תולדות הלחימה‏
שם מחבר:   ג`ון קיגן
מו"ל מקור:   דביר
שנת הוצאה:   1996
שפת מקור:   אנגלית
 

ההיסטוריון הצבאי הבריטי הנודע כתב בספר מבריק, קריא, מקורי ועטור פרסים זה, לא רק היסטוריה שיטתית של הלחימה, אלא ניתוח של ההיסטוריה העולמית והתפקיד שממלאת בה האלימות – אותו הדחף שממריץ את האדם להילחם.

 

קיגן סבור שזמן רב מדי נכתבה ההיסטוריה של הלחימה כמחקר מקצועי על "המלחמה כהמשך המדיניות" – כאמירתו המכשילה של קלאוזביץ – או כסיפור-אימים. לעיתים קרובות התעלמו הכותבים ממרכזיותה של המלחמה בתרבויות האנושיות ומריבוי צורותיה בחברות שונות. סיפור המלחמה נפרש כאן – למן הקרב הפולחני של תקופת האבן עד ההרסנות הניהיליסטית של הלחימה ההמונית בעידן המודרני – בתנופה היסטורית מרשימה ותוך סיקור התוקפנות האנושית בריבוי של הקשרים: מכללי הקרבות של ליגיונות רומי, כוחו של ה"רעיון" במלחמות האיסלם, התוקפנות הבלתי-מרוסנת של פרשי הערבות מאטילה עד ג'ינגיס חאן ועד ניסיונות הציוויליזציה הסינית להשיג את יעדיה בלא אלימות.

 

המחבר מתאר בפירוט מאיר עיניים כיצד תרבויות קשורות לסגנון לחימה. הוא מתייחס בניתוחו לתמורות הגדולות בטכנולוגיה הצבאית – גילוי הברונזה והברזל, אילוף הסוס להירתם למרכבה ולשאת את רוכבו, השימוש באבק-השריפה וגיוס המדע והתעשייה ליצור נשק השמדה המוני במאה העשרים, שהגיע לשיאו בפיתוח הפצצה האטומית.

 

מניתוחו של קיגן, הנעזר בהבחנות אנתרופולוגיות, אתנולוגיות, פסיכולוגיות והיסטוריות, עולה, שמאז שהחלו להתארגן החברות היתה הלחימה מרכיב של התרבות האנושית. אולם הוא מצביע על העובדה שמאז ומתמיד ביקש האדם להגביל את תוצאות אלימותו ועתה, בתקופה הגרעינית, ההגבלות הן הכרח – אם חפצי חיים אנו.

 

ג'ון קיגן היה מרצה בכיר להיסטוריה צבאית באקדמיה הצבאית המלכותית סאנדהרסט. הוא מחברם של ספרים רבים, בהם פני המלחמה, מסכת הפיקוד (דביר 1993). המלחמה בים ומלחמת העולם השנייה. הוא עמית החברה המלכותית לספרות ובמלחמת המפרץ הוא קיבל את אות קצין מסדר האימפריה.

 

"המחקר המעולה ביותר שנכתב על תולדות הלחימה".    

מייקל האוורד, ניו יורק רביו אוף בוקס

"הספר הטוב ביותר שקראתי השנה... תצוגה מדהימה של פירוטכניקה היסטורית".

                                                                                    פול ג'ונסון, סנדיי טיימס

"יצירת מופת... מאותם ספרים נדירים שעשויים להיות קריאת חובה גם בעוד מאה שנים".

                                                                                    ניו יורקר

 

בניית אתריםבנית אתרים 

 


 © 2008 כל הזכויות שמורות להוצאת כנרת, זמורה-ביתן, דביר בע"מ