חפש
לפי שם ספר
לפי שם מחבר
 
 
 
 
עיוןספרותר
רומן עם העבר‏
בן-ארי, ניצה , רומן עם העבר‏
שם ספר:   רומן עם העבר‏
שם מחבר:   ניצה בן-ארצי
מו"ל מקור:   דביר
שנת הוצאה:   1997
שפת מקור:   עברית
 

רומן עם העבר הוא פרי מחקר חדשני ומקיף, החושף פן חדש בסוגיית צמיחתה של הלאומיות העברית.

לקראת מחצית המאה ה-19 נאבקו יהודי גרמניה להשגת שוויון זכויות ולשינוי תדמית היהודי והיהדות. בעקבות הצלחתו של הרומן ההיסטורי הגרמני כמכשיר אידאולוגי מרכזי בשכתוב ההיסטוריה הגרמנית אימצו גם יהודי גרמניה את הז'אנר. מעצבי התרבות במחנות האידיאולוגיים השונים היו מאוחדים ברצון להתהלך בין אחיהם הגרמנים כבעלי תרבות עתיקה ומיוחסת, אך גם הבינו שבאמצעות הרומן הפופולרי ניתן להחדיר לתודעת קוראיהם הצעירים תפיסות חדשות.

רבנים, מחנכים ומנהיגי קהילה נודעים – להמן, פיליפסון, רקנדורף, וסרמן – שעסקו בכתיבה היסטוריוגרפית ודתית, כתבו בלהט עשרות רומנים היסטוריים לבני הנעורים ולמשפחה: רבי עקיבא, בוסתנאי, יעקב טיראדא, ציפורי ורומא, מרים החשמונאית, האנוסים, וידוע מכולם – זיכרונות לבית דוד. ואף שהקפידו לטשטש את הפן הלאומי של ההיסטוריה היהודית הרי שעצם בחירת התקופות, התימות, המטאפורות והגיבורים עוררו את מה שמכונה היום "ניצני הרגש הלאומי".

במזרח אירופה, בהתלהבות לא פחותה, תורגמו-עובדו הרומנים לעברית, שם ענו לצרכי תנועת התחייה. שוב שוכתבה ההיסטוריה היהודית, הפעם לצרכים לאומיים במובהק. יחד עם הרומן ההיסטורי העברי של מאפו ועם רומנים אנגליים פילושמיים, כמו עמק הארזים לגרייס אגילר, טנקרד ודוד אלרואי לד'ישראלי, או דניאל דירונדה לג'ורג' אליוט, הם תרמו ליצירתה של ספרות עברית לאומית חדשה. הספרים המשיכו לצאת לאור בארץ, לפני קום המדינה ואחריה, והעניקו תשתית בעלת משמעות לספרי הלימוד ולמקראות. לאחר שיצרו את "היהודי החדש", השתתפו עתה ביצירת "העברי החדש". דורות של בני נוער גדלו על פנתיאון "גיבורי האומה", בלי לשער בליבם כי בר-כוכבא "נולד" בגרמניה.

 

ד"ר ניצה בן-ארי , מרצה באוניברסיטת תל אביב, עוסקת בחקר התרבות ובחקר התרגום. לצד מחקריה התיאורטיים בקשר שבין ספרות ואידיאולוגיה ובנורמות של תרגום, תרגמה ספרים מאנגלית, גרמנית, צרפתית ואיטלקית. ביניהם: ברלין אלכסנדרפלאץ לאלפרד דבלין, חמדת וג'אז לטוני מוריסון, הספר אשר לאמי לאלבר כהן, כל אתמולינו לנטליה גינצברוג. בן-ארי עורכת הספרות היפה בהוצאת זמורה-ביתן.

בניית אתריםבנית אתרים 

 


 © 2008 כל הזכויות שמורות להוצאת כנרת, זמורה-ביתן, דביר בע"מ