חפש
לפי שם ספר
לפי שם מחבר
 
 
 
 
עיוןארץ ישראלה
המקל והגזר‏
גזית, שלמה , המקל והגזר‏
שם ספר:   המקל והגזר‏
שם מחבר:   שלמה גזית
שפת מקור:   עברית
 
מחיר: 98.00 שח המחיר כולל משלוח בדואר ישראל
לרכישה

איזור יהודה ושומרון נתון בשליטה ישראלית מאז 1967. אלוף (מיל.) שלמה גזית, שהיה המתאם הראשון של הפעולות בשטחים ושימש בתפקיד זה כשבע שנים, מתאר בפירוט את ימי בראשית של הממשל הישראלי, חושף את דרך גיבושן של מסגרותיו הארגוניות ובמקביל – את התפתחותה של המדיניות הממשלית.

כעד מקורב לאירועים, מתחקה המחבר אחר התפקיד המכריע שמילא משה דיין, שכיהן כשר הביטחון בתקופת המבחן ההיא, בקביעת קווי יסוד ועובדות בשטח, ומתאר את העימותים הרבים שהיו לו עם חבריו בממשלה ואת המשברים הפוליטיים והביטחוניים התכופים שעמדו במרכז ההתעניינות הציבורית באותה עת.

האם השיג הממשל הצבאי את יעדיו? האם גיבש לעצמו מסגרות המסוגלות להתמודד עם המשימות העומדות לפניו – הן המדיניות והן בשטח? האם הוכיחה את עצמה מדיניות "המקל והגזר" כלפי התושבים הערבים מצד אחד וכלפי המתנחלים היהודים מהצד השני? אלה הן אחדות מהשאלות שהמחבר מבקש להן תשובה בניתוחיו.

בפרק האחרון של הספר, הסוקר במבט לאחור את מאפייני הממשל הצבאי, אומר גזית: "לטוב או לרע נמשכת המדיניות הישראלית בכוח האינרציה. מדיניות שעיצב משה דיין בימים הראשונים לא עברה בחינה מחדש... יתר על כן, מאז תקופתו של דיין... הנושא שאולי החשוב ביותר מבחינת עתידה של ישראל, מצוי, מאז מלחמת יום הכיפורים, ללא 'אבא'."

 

אלוף (מיל.) שלמה גזית עלה לארץ מתורכיה בהיותו בן שש. ב-1944 התגייס לפלמ"ח ומאז שירת ברציפות במגוון תפקידים בצה"ל, לרבות (מאז 1974) ראש אגף מודיעין. ב-1981 פרש מן השירות ושימש עד לאחרונה כנשיא אוניברסיטת בן-גוריון בנגב. ספר זה נכתב במקורו כעבודת מחקר במסגרת לימודים לתואר שני באוניברסיטת תל אביב.

בניית אתריםבנית אתרים 

 


 © 2008 כל הזכויות שמורות להוצאת כנרת, זמורה-ביתן, דביר בע"מ