חפש
לפי שם ספר
לפי שם מחבר
 
 
 
 
ספרות מקורח
חמסין וציפורים משוגעות
שם ספר:   חמסין וציפורים משוגעות
שם מחבר:   גבריאלה אביגור-רותם
מו"ל מקור:   כנרת
שנת הוצאה:   2008
 

שיחת טלפון אחת מקרקעת את לוֹיָה - קפלן דיילת שהתבוננה שנים בעולם וביושביו מגובה של 40,000 רגל ; לויה - רווקה יתומה שאיש לא יגיד לה מה לעשות ומתי - מחויבת לשוב ארצה כדי להתמודד עם צוואה קשה ועם כל מה שהוסתר ממנה עד ש " עלתה לאוויר " היא חוזרת אל הוויית החבר ' ה־חומוס־וחמסין ומפענחת את תעלומות העבר תוך שהיא חושפת חדרים וחומרים בבית שנכפה עליה לאורה המסמא של השמש הישראלית .

חמסין וציפורים משוגעות הוא סיפורה של החברה הישראלית שיצרה לעצמה מעטה דק של חגים וטקסים וגינונים מעמדיים־חברתיים והתחברה היישר לעברה הארכיאולוגי - ובכך דימתה לעצמה שסגרה את החשבון עם עברה הקרוב יותר , זה שחווה דור ההורים ב ' גולה'. אבל עבר זה שנדחס במרתפים ובמחילות, מבעבע , מתפרץ ומאיים להחריב את הבית על יושביו .

חמסין וציפורים משוגעות של אביגור־רותם הוא רומן ההולך בגדולות. זהו פסיפס חיוני, תוסס ועוקצני של שגרות חיינו ולשוננו, ובה בעת מסע אל אזורי טאבו פרטיים וקולקטיביים , המעוצב בתנופה ובתעוזה רגשית ואינטלקטואלית וביכולת לשונית וירטואוזית .

יגאל שוורץ ,   עורך הספר

משבחי הביקורת :

" זה קורה אחת לכמה שנים: נולד ספר שעוצמת הכישרון הטמונה בו סוחפת את הקורא ומעניקה לו תחושה שנוצר כאן משהו מיוחד ...

סיפור ישראלי מלא אהבה אנושית שלא כדאי להחמיץ את הקריאה בו... אחד מעשרה ספרים עבריים שהייתי לוקח איתי לאי בודד ."

פרופ ' גרשון שקד , ידיעות אחרונות

" הצלחה ספרותית גדולה ומשמעותית ... רומן מרתק על הפרט והכלל והמקום והבית ... סוף סוף ספרות רצינית ואמיצה ... טוב יעשו הקוראים אם יקראו רומן זה וירעננו את המושג ' יצירה'"   יורם מלצר ,   מעריב

 

" יצירה בעלת ערך ומעוררת כבוד, עשירה ורגישה. מעשה אמנות רציני ועמוק , מלא התבוננויות מדויקות בהוויה הישראלית ."    פרופ ' אבנר הולצמן , ידיעות אחרונות

 

בניית אתריםבנית אתרים 

 


 © 2008 כל הזכויות שמורות להוצאת כנרת, זמורה-ביתן, דביר בע"מ