חפש
לפי שם ספר
לפי שם מחבר
 
 
 
 
ספרות תרגוםה
הו, אחי בני התמותה‏
כהן, אלבר , הו, אחי בני התמותה‏
שם ספר:   הו, אחי בני התמותה‏
שם מחבר:   אלבר כהן
מו"ל מקור:   זמורה
שנת הוצאה:   1986
שפת מקור:   צרפתית
 
מחיר: 98.00 שח המחיר כולל משלוח בדואר ישראל
לרכישה

ביום הולדתו העשירי יוצא אלבר, ילד יהודי תמים ונוח להתרשם, מבית ספרו במרסיי ומתעמת, בראשונה בחייו, עם האנטישמיות. בכך תמה ילדותו. גבו משתופף ולעיניו חודר מבט זקן ולכוד. הסיסמא "מוות ליהודים" זועקת אליו פתאום מכל קיר. הוא אינו מעז להישיר מבט אל העוברים ושבים מפחד פן יגלו את חרפתו – וגם לחזור לביתו אינו יכול, שם ממתינים לו אביו ואימו ועוגת יום הולדת עם עשרה נרות ורודים.

הוא תועה ברחובות ומנסה לרדת לפישרה של השנאה, זו שהוטחה בפניו כקיתון של שופכין אצל דוכנו של הרוכל, שהפליא בעבר לדובב ולשובב את אוזנו בצרפתית שבפיו. כשיגדל, הוא רוצה לכתוב על כך ספר שיביא את  קוראיו לדמעות וישכיח מלבם את השנאה. צריבת ההשפלה חתומה בו לתמיד, אך רק בזקנתו הוא מוכן להודות בה ובהשפעתה שהיתה לה על חייו.

הו אחי בני התמותה הוא ספרו הבדיוני האחרון של אלבר כהן – ספר שהוא בבחינת הכרזה, צוואה, סיכום של חיים שלמים כיהודי, ובו פנייה מזעזעת אל "אחיו למוות" להניח בצד את "אהבת הזולת", אהבה שהובילה לכבשי אושוויץ, ולהסתפק באי-שנאה. אלבר כהן מתגלה כאן במלוא עוצמתו ורגישותו. כמו בספר אשר לאמי, הוא יוצא מחוויה אישית פעוטה אל אמת אוניברסלית, הוא עורך את המאזן הנוקב, המצמית, חסר האשליות עם האנטישמיות, מנתח בעין חודרת את קרקע הגידול שלה והגורמים המזינים אותה ובוחן את תוצאותיה הנוראות.

אלבר כהן נולד ב-1895 בקורפו. הוא התחנך בצרפת ולמד משפטים בז'נבה, בה התגורר מרבית ימיו ובה מת ב-1981. במלחמת העולם השנייה עבר ללונדון, שם כיהן כיועץ המשפטי של הוועדה הבינממשלתית לטיפול בפליטים וכנציג הסוכנות היהודית אצל ממשלות גולות. אחרי המלחמה שב לז'נבה ומילא שורה של תפקידים במוסדות האו"ם. רוב ספריו עוסקים בגיבורים רומנטיים, אוהבי חיים, הנוטשים את קהילתם ונוסעים מערבה בחיפוש אחר התהילה. אלבר כהן היה מועמד לפרס נובל לספרות. מספריו בזמורה ביתן : הספר אשר לאמי, בני החיל ויפיפיית האדון.


לעמוד הסופר
בניית אתריםבנית אתרים 

 


 © 2008 כל הזכויות שמורות להוצאת כנרת, זמורה-ביתן, דביר בע"מ