חפש
לפי שם ספר
לפי שם מחבר
 
 
 
 
מאלאפרטה, קורציו , קאפוט‏
שם ספר:   קאפוט‏
שם מחבר:   קורציו מאלאפרטה
שנת הוצאה:   1995
שפת מקור:   איטלקית
 
מחיר: 98.00 שח המחיר כולל משלוח בדואר ישראל
לרכישה

קורציו מאלאפארטה (1957-1898), אחת הדמויות הססגוניות והבולטות באיטליה בשנות ה-30 וה-40 למאה, נולד בפראטו שבטוסקנה. שמו האמיתי היה קורט זוקרט.

תחילת דרכו שלובה בפאשיזם האיטלקי. ב-1922 הצטרף לשורות המפלגה וכתב ספרות שכמותה סללה את הדרך לאידיאולוגיה הפאשיסטית, כמו אירופה החיה (1923) או איטליה הברברית (1926). החל מ-1924 עבד כעיתונאי והשתתף בניהול כתבי-עת ועיתונים כמו ה"פיירה ליטראריה" וה"סטאמפה" של טורינו.

ב-1931 שינה את דרכו והחל להיאבק בפאשיזם, עם פרסום הספר טכניקה של הפיכה, שיצא בפריס, בצרפתית, ודן באמצעים שנקטו לנין ברוסיה ומוסוליני באיטליה בעלייתם לשלטון. בעבור מאבק זה שילם מאלאפארטה בחמש שנות מעצר באי ליפארי, אך גם אז לא חדל מפעילותו העיתונאית והספרותית, בשם-העט "קאנדיד".

ב-1939 יצא לרוסיה ככתב "קוריירה דלה סרה", ומאמריו משם גרמו רוגז רב לגרמניה הנאצית. סיקור אירופה בעיצומה של מלחמה הניב את יצירתו החשובה קאפוט, שנכתבה לסירוגין באוקראינה, בפולין, בפינלנד ולבסוף בקאפרי בין השנים 1941 ו-1943. בתום המלחמה שימש קצין קישור בין מפקדת בעלות הברית וצבא השחרור האיטלקי.

ב-1949 הופיע הרומן העור (יצא לאור בעברית בהוצאת זמורה-ביתן). בד בבד עם הצלחתו קצר מאלאפארטה הצלחות גם בקולנוע ובתיאטרון.

קאפוט היא אולי החזקה ביצירותיו וגם השנויה במחלוקת מכולן. הספר מבטא התנגדות לגרמניה ולפאשיזם, אך נכתב בידי קצין-עיתונאי שהיה סמוך על שולחנם של מבצעי הזוועות המתוארות בו. "קאפוט" – הרוס, שבור, מחוסל – הוא סמל למטרתו השטנית של הנאציזם ולמצבה של אירופה, סמל שעוצמתו מוגברת באמצעות הסאטירה והפרדוקסים האכזריים שבספר.

בניית אתריםבנית אתרים 

 


 © 2008 כל הזכויות שמורות להוצאת כנרת, זמורה-ביתן, דביר בע"מ