חפש
לפי שם ספר
לפי שם מחבר
 
 
 
 
ספרות מקורו
והזעם עוד לא נדם
אפלפלד, אהרן , והזעם עוד לא נדם
שם ספר:   והזעם עוד לא נדם
שם מחבר:   אהרן אפלפלד
מו"ל מקור:   כנרת
שנת הוצאה:   2008
שפת מקור:   עברית
 והזעם עוד לא נדם
הוא סיפור חייו המוזר והמרתק של ברונו ברומהרט, בן להורים קומוניסטים וגידם מגיל רך, תוצאת תאונה שאת פרטיה הוריו מסתירים ממנו. תחילה הגדם מציק לברונו, אבל אט-אט הוא לומד להקשיב לאיתותיו ולקלוט באמצעותו את העולם. "המוות הוא פחד התקוע בנפשו כמסמר חלוד," אומר ברונו, ובשנות ילדותו ונעוריו הוא שוקד על חישול גופו ורוחו. כך הוא שורד את אימי השואה ואת שנות המבוכה שאחריה. בבגרותו, בשיטוטיו באירופה ואחר כך בישראל, מציב לו ברונו מטרה: להזכיר לשרידי היהודים את עברם ולהניע אותם לממש את ייעודם כבני מלכים. ברונו אינו יכול לשאת את מי שהתנהגותם, דיבורם ואורח חייהם נשארו כפי שהיו לפני המלחמה, וחייו מסורים לטיפוח האחווה החשאית המלכדת קבוצה של פליטים ואחרים לזיכרון.

 

אהרן אפלפלד , חתן פרס ישראל, מהסופרים החשובים והמוערכים ביותר בעולם, יצר כאן דמות חד-פעמית שהיא גם דמות ארכיטיפית, המצטרפת לגלריה של דמויות בלתי נשכחות פרי דמיונו: ברטה, קטרינה, צילי, ליש, ברטפוס בן-אלמוות ועוד.

 

סיפור נדודיו של ברונו וקורות השליחות הגדולה שקיבל על עצמו מתפרשים על פני שנים רבות ומקומות רחוקים ושונים זה מזה. מן הבחינה הזאת זה בוודאי הרומן המקיף ביותר של אפלפלד. את עלילת התנועה הגדולה הזאת, שכמו תמיד אצל אפלפלד, היא עלילת חיפוש אחר הגרעין הנסתר האמור להקנות משמעות לחיינו כבני אדם וכיהודים, הסופר מעצב בלשון דיווחית, חסכנית ומדויקת. זו לשון מוזיקלית להפליא, שמשובצים בה רסיסי פיוט זוהרים, המוסיפה עוד נדבך, מפעים במיוחד, לגוף יצירה גדול ויחיד בדורו.

 

                                                                                                יגאל שוורץ

לעמוד הסופר

בניית אתריםבנית אתרים 

 


 © 2008 כל הזכויות שמורות להוצאת כנרת, זמורה-ביתן, דביר בע"מ