חפש
לפי שם ספר
לפי שם מחבר
 
 
 
 
עיוןמדעט
טובים מטבעם‏
דה, ואל פראנס , טובים מטבעם‏
שם ספר:   טובים מטבעם‏
שם מחבר:   פראנס דה ואל
שנת הוצאה:   1998
שפת מקור:   אנגלית
 
מחיר: 98.00 שח המחיר כולל משלוח ע"י דואר ישראל בתוך הארץ בלבד
לרכישה


האם יש קוד אתי בממלכת החיות? האם על החיה להיות אנושית כדי לגלות "אנושיות"? פראנס דה ואל, חוקר בעל-שם, תוקף בספר פרובוקטיבי זה את הטענה, כי אתיקה היא נחלתו הבלעדית של האדם. את טענתו מאשש דה ואל באנקדוטות מרתקות השאובות מעבודתו עם קופים, ובהשפעת נתונים, פרי מחקרים שלו ושל חוקרים אחרים. הוא מראה לנו שרבות מאבני הבניין של מוסריות הן טבעיות ומשותפות ליצורים רבים. לא פרימאטים בלבד, אלא חיות למיניהן – מיונקים ימיים ועד כלבים – מגיבות לחוקי החברה, מעניקות עזרה הדדית, חולקות את מזונן עם הזולת, מיישבות סכסוכים לשביעות רצונם של הצדדים המעורבים, ואפילו מפתחות חוש צדק בסיסי והגינות. לדעתו, מוסריות האדם מעולם לא היתה מתפתחת ללא אותה אחווה בסיסית שחשים בני-מיננו כלפי חיות אחרות. מוסריות שיסודה בביולוגיה מובילה לתפיסה שונה לחלוטין של עצם היותנו בני-אנוש – ואנושיים.

 

פראנס דה ואל הוא מחשובי הזואולוגים והאתולוגים בעולם, המתמחים בחקר התנהגות בעלי-חיים. ספריו Chimpanzee Politics ו- Peacemaking Among Primates (1990) זכו להערכה בינלאומית רבה. פרופ' דה ואל מרצה וחוקר במחלקה לפסיכולוגיה ובמרכז לחקר פרימאטים שבאוניברסיטת אמורי, אטלנטה.

 

"זה ספר מדעי מן הסוג האהוב עלי: כתיבה מעולה בצד טיעונים משכנעים, והתוצאה – ספר מגרה, שכמעט אי אפשר להניחו הצדה. כל מי שחפץ ללמוד עוד על הגינות, על כבוד, ועל הצד היותר-נחמד של החי הסובב אותנו, ישמח לגלות ספר זה."

- דבורה בלום, כלת פרס פוליצר על ספרה The Monkey Wars

 

"בטובים מטבעם פראנס דה ואל תוקף את התכונה שיותר מכול אנו אוהבים לייחס לעצמנו – מוסריות, ומוריד אותה אחר כבוד ממרום המעמד המייחד אותה לבני אנוש. טובים מטבעם הוא ספר פרובוקטיבי רב-השראה שייעשה עד מהרה נושא לדיונים עם עמיתיך וידידיך."

- מרדית סמול, מחברת The Evolution of Human Mating I – What's Love To Do With It?

 

בניית אתריםבנית אתרים 

 


 © 2008 כל הזכויות שמורות להוצאת כנרת, זמורה-ביתן, דביר בע"מ