חפש
לפי שם ספר
לפי שם מחבר
 
 
 
 
ספרות מקורח
חיי יוסף - הספר הגנוז‏
אבי-תמר, יורם , חיי יוסף - הספר הגנוז‏
שם ספר:   חיי יוסף - הספר הגנוז‏
שם מחבר:   יורם אבי-תמר
שנת הוצאה:   2000
שפת מקור:   עברית
 
מחיר: 98.00 שח המחיר כולל משלוח בדואר ישראל
לרכישה

רומן היסטורי רחב יריעה המעוצב כזיכרונות אישיים של ההיסטוריון היהודי יוסף בן מתתיהו (יוספוס פלאוויוס). יוסף החל לכתוב יצירה אישית זאת ברומא, בחסות הקיסר, באמצע שנות השבעים לספירה, לאחר חורבן ירושלים ונפילת מצדה, במקביל לכתיבת ספרו הידוע על מלחמת היהודים ברומאים.

 

בחיבור זה, פרי דמיונו של יורם אבי-תמר, משתלב תיאור המלחמה הגדולה בסיפורים על אהבות גדולות ושבר עמוק: אהבת הנעורים של מרים ליונתן, הצעיר הסיקרי השש אלי קבר; אהבתה הבוגרת ליוסף, האיכר הגלילי כבד ההליכות; אהבתה הנוכחית ליוסף בן מתתיהו, שמצא אותה בשוק העבדים, שהיא, לדידה, בבואה חיוורת משהו של ערגונות העבר; וכן אהבתה לבנה האובד נקום, שנגזל ממנה ושאותו היא מחפשת כל ימיה.

 

אך מעל הכול עוסק הספר במלחמה ובמחירה, באמונה המשיחית ובשברה, בגבורה ובמוות, בעיוורון הטראגי ובתבוסה, והוא גם סיפור אהבת האדמה ואהבת החירות שאין להן גבול.

 

על אף אי הדיוקים ההיסטוריים שנעשו ביודעין, מתאר המחבר נאמנה את החיים, את הנופים ואת הלכי רוח בגליל ובירושלים, במצדה וברומא. אך תכלית הספר אינה שחזור העבר. גיבוריו, המדברים בלשון זמננו, ניצבים בצומתי הכרעה אישיים ולאומיים נוכח שאלות קיומיות ומוסריות המעסיקות את בני דורנו כאן ועכשיו.

 

יורם אבי-תמר חיבר את הספרים: פציעה (עם עובד, 1975), שזיכה אותו בפרס יצחק שדה לספרות צבאית; ואות החרב (כרטא, 1985).

 

אבי-תמר הוא שם עט של יורם צפריר, פרופסור לארכיאולוגיה של התקופה הרומית באוניברסיטה העברית בירושלים. השתתף בין היתר בחפירות מצדה ומערות מדבר יהודה וניהל חפירות במקומות שונים, ובהם: רחובות בנגב, חורבת ברכות, סרטבה-אלכסנדריון; ובשנים האחרונות – בית שאן. יורם צפריר פירסם מארמים רבים וספרים על הארכיאולוגיה וההיסטוריה של ארץ ישראל, וביניהם: ארץ ישראל מחובן בית שני ועד הכיבוש המוסלמי – המימצא הארכאולוגי והאמונתי (1984). לאחרונה, כעורך שותף עם שמואל ספראי, ערך את ספר ירושלים – התקופה הרומית והביזאנטית, 70-638 (1999).

 

בניית אתריםבנית אתרים 

 


 © 2008 כל הזכויות שמורות להוצאת כנרת, זמורה-ביתן, דביר בע"מ