חפש
לפי שם ספר
לפי שם מחבר
 
 
 
 
ספרי עזר והדרכהמדריכי טיוליםג
גרמניה - מדריכי כנרת
מנוסי, דידי , גרמניה - מדריכי כנרת
שם ספר:   גרמניה - מדריכי כנרת
שם מחבר:   דידי מנוסי
מו"ל מקור:   כנרת
שפת מקור:   אנגלית
 
מחיר: 98.00 שח המחיר כולל משלוח בדואר ישראל
לרכישה

סיפור ראשון: באירופה מגדירים גן-עדן ככה: "משטרה בריטית, מטבח צרפתי וסדר גרמני (בהגדרת הגיהינום, אגב, המונחים זזים ומתקבל מטבח בריטי, סדר צרפתי, משטרה גרמנית).

ולמה שלפתי סיפור זה? כי הסדר הגרמני באמת מרשים: בשלטי הכבישים והרחובות, איכות השירות בבתי המלון, מערכת ההדרכה במוזיאונים, מערכת ההכוונה באתרי התיירות, ניקיון הערים והכפרים וטיפוח מסלולי הטיול בהרים, ביערות, ועל גדות הנהרות והאגמים (באלפים הגרמנים, למשל, גיליתי שלט גדול המזהיר את המטפסות בהר לא לנעול נעלי עקב).

כך או כך קשה לדבר על גרמניה בהכללה. ישנו הדרום של מינכן ובווריה והיער השחור, ישנו עמק נהר הריין על טירות הציד העתיקות, פסטיבלי הכרמים והיין ואסדות הפחם הנוסעות בנהר. וישנה שפלת סקסקוניה המגיעה עד הים הבלטי והים הצפוני ובירתה המבורג. שלא לדבר על ברלין ועל גרמניה המזרחית, שלמרות איחוד הגרמניות עם ניתוץ חומת ברלין (9.11.1989), עדיין "המזרחית" היא ארץ שונה לגמרי.

ייחודה הגיאוגרפי של גרמניה בכך שהיא צומת הדרכים של אירופה וגובלת עם 9 מדינות שונות (דנמרק, הולנד, בלגיה, לוקסמבורג, צרפת, שווייץ, אוסטריה, צ'כיה ופולין – שיא עולמי במספר מדינות הגובלות עם ארץ אחת).

העובדה לעיל מסבירה את תולדות גרמניה, מפלישת השבטים הקלטיים דרך חדירת גייסות האימפריה הרומית, מלחמות קרל הגדול, הטטרים של ג'ינגס חאן, מלחמת שלושים השנה והכיבוש הצרפתי של נפוליון ומלחמות העולם הראשונה והשנייה. כל התנודות ההיסטוריות הללו השאירו את חותמן על הארץ.

מדהים גם מספר ענקֵי הרוח שנולדו בה: גיתה, שילר, היינה, רילקה, תומס מאן, הרמן הסה, ברטולד ברכט וגינטר גראס (שירה וספרות); הגל, קנט, שופנהואר, ניטשה והיידיגר (פילוסופיה); באך, בטהובן, שוברט, הנדל, מנדלסון ווגנר (מוזיקה). לזכותה של גרמניה החדשה ייאמר שכל אותם יוצרים ענקים שנדחקו לפינה בתקופה הנאצית, חזרו ותפסו את מקומם הראוי. פסטיבלים, תיאטרון, ספרות ומוזיקה פורחים בה כיום, ואין כמעט שבוע ללא אירוע תרבותי זה או אחר.

 

ולסיום – להרבה ישראלים ויהודים יש בעיה לבקר בגרמניה, וזיכרונות השואה עדיין בוערים בלבבות; אי לכך חובה, לדעתי, על כל תייר לבקר גם במרתפי הבירה של מינכן שם נולד הרייך השלישי, וגם במחנה הריכוז הראשון, דכאו, הממוקם סמוך לעיר.

וסיפור אחרון: האם ידעתם שבעיר שפרינגה (צפון מערב) המציא היינריך גובל (1848) את נורת החשמל הראשונה, 25 שנה לפני אדיסון? והאם ידעתם ששעון הקוקייה, השווייצרי לכאורה, נוצר לראשונה ביער השחור שלמרגלות האלפים הגרמניים?

עכשיו אתם יודעים.

 

נסיעה צלחה!

דידי מנוסי

בניית אתריםבנית אתרים 

 


 © 2008 כל הזכויות שמורות להוצאת כנרת, זמורה-ביתן, דביר בע"מ