חפש
לפי שם ספר
לפי שם מחבר
 
 
 
 
מולייר , דון ז'ואן‏
שם ספר:   דון ז`ואן‏
שם מחבר:   מולייר
שנת הוצאה:   2000
שפת מקור:   צרפתית
 
מחיר: 98.00 שח המחיר כולל משלוח בארץ בלבד ע"י דואר ישראל
לרכישה

המיתוס של דון ז'ואן, אחד המיתוסים הידועים ביותר בתרבות המערב, זכה לעיבודים שונים לדרמה, לאופרה, לסיפור ולשיר. על הבמה עלה לראשונה ב-1630, במחזהו של הנזיר הספרדי המכונה טירסו דה מולינה, ובעקבותיו, יצירות רבות על הנושא נכתבו, הוצגו, עובדו, אבדו.

מולייר הציג את מחזהו על במת תיאטרונו ב-1665. "דון ז'ואן" נועד להיות הלהיט שיחליף את "טרטיף", לאחר שהוטל איסור על הצגת האחרון משום שתקף את הצביעות הדתית. לכאורה, זוהי קומדיה שבה המפתה הגדול של כל הזמנים בא על עונשו. למעשה, מדובר בטרגי-קומדיה קודרת וחריפה, המתעמתת עם הכנסייה ועם המוסר החברתי הצבוע, לא פחות מ"טרטיף". דון ז'ואן שלו אינו מסתפק בפיתוי נשים ובלעג למוסכמות, הוא קורא תיגר גם על אלוהים. ואלוהים מפסיד במערכה על נשמתו של דון ז'ואן, היורד שאולה בלי להביע חרטה כלשהי. כצפוי, המחזה קצר ביקורות אלימות, ומולייר נאלץ לגנוז אותו אחרי עונה סוערת אחת. אולם דון ז'ואן המבריק שלו וסכנרל משרתו המשעשע, שמנסה בצורה כה מגוחכת להגן על המוסר המקובל, שבו וכבשו את הבמה לאחר מות יוצרם, והם ממשיכים גם היום לרתק במאים, שחקנים, צופים וקוראים.

 

ד"ר מרים יחיל-וקס סופרת (האבן הראשונה, מחזה, 1993; בלי כוונה, שירים, 1997) ומתרגמת (שתירגמה מאנגלית ומצרפתית כ-40 מחזות ורומנים מאת דיקנס, מק'קאלרס, לסינג, לה-קארה, סטופארד, גורקי, אדמוב, גולדוני, מולייר ואחרים) התמחתה בדרמה השוואתית ושימשה מרצה באוניברסיטאות: סטנפורד, סנטה קרוז, חיפה, תל אביב. כמו כן ניהלה את התיאטרון לנוער, ייסדה את פסטיבל חיפה להצגות ילדים, היתה הדרמטורגית של תיאטרון חיפה, ובשנים האחרונות עבדה כדרמטורגית של תיאטרון גשר.

בניית אתריםבנית אתרים 

 


 © 2008 כל הזכויות שמורות להוצאת כנרת, זמורה-ביתן, דביר בע"מ