חפש
לפי שם ספר
לפי שם מחבר
 
 
 
 
עיוןהיסטוריהע
עבדות ואימפריאליזם‏
יעבץ, צבי , עבדות ואימפריאליזם‏
שם ספר:   עבדות ואימפריאליזם‏
שם מחבר:   צבי יעבץ
מו"ל מקור:   דביר
שנת הוצאה:   2002
שפת מקור:   עברית
 
מחיר: 98.00 שח המחיר כולל משלוח בדואר ישראל
לרכישה

"הדמוקרטיה תהיה מלאה רק אם ישותפו בהנהלת המדינה לא רק עניים, כי אם גם עבדים" – כך טענו הדמוקרטים הקיצוניים ביוון הקדומה, אך האזרחים החופשיים לא נטו לוותר על עבדיהם.

·         האם העבדות ביוון וברומא קידמה את הציוויליזציה או השחיתה בה כל חלקה טובה, כפי שטענו היסטוריונים מארכסיסטים?

"לבזוז, לטבוח, לגנוב, אלה הדברים הקרויים בטעות אימפריה" – מילים ששם טאקיטוס בפיו של קלגאקוס, אך הקיסר אוגוסטוס היה גאה בכיבושיו, וכמוהו חש גם המון העם ברומא; בעידן החדש לא חששו המדינאים האנגלים ססיל רודס וג'וזף צ'מברליין להתנאות על היותם אימפריאליסטים.

·         כיצד אפוא ומתי הפך ה"אימפריאליזם" למילה מגונה?

"היסטוריון העבר הוא אזרח ההווה" – טוען ההיסטוריון פרופ' צבי יעבץ, המעלה שאלות אלה במחקרים המקובצים בכרך זה – אחד מתוך שלושה – של אסופת אז ועתה. בצד המחקרים העוסקים בשאלות אלה, מופיעים מאמרים העוסקים בסוגיות אחרות, כמו: האדריאנוס קיסר ומרד בר-כוכבא בראי הספרות וההיסטוריה היהודית – עתיקה וחדשה – וכן הרהורים על מקומם של אינטלקטואלים בפוליטיקה.

כרכי אז ועתה הם אסופה ייחודית של עשרים ושבעה מאמרים, העוסקים בתקופות היסטוריות שונות – עם הדגש הטבעי למחבר: תקופת רומא – והם עתירי ידע, ניתוחים מרתקים ותובנות מאלפות, ומגלים חזור וגלה, כי גם בחילופי העתים וגיבורי המעשה האנושי, הרי סדנא דארעא חד הוא – וכאז, כן עתה.

פרופסור צבי יעבץ נולד בצ'רנוביץ ב-1925, עלה ארצה ב-1944, ולחם בשורות הפלמ"ח. היה ממייסדי אוניברסיטת תל אביב, ראש החוג להיסטוריה כללית ודיקאן הפקולטה למדעי הרוח באוניברסיטה זו. עד היום הוא פרופסור אורח בחשובות שבאוניברסיטאות תבל. גידל דורות של תלמידים שמהם יצאו כמה מן ההיסטוריונים המוערכים בימינו, ופירסם ספרים ומחקרים רבים על רומא הרפובליקנית והקיסרית, בהם: המון ומנהיגים ברומא, קיסר וקיסריזם , וכן טטראלוגיית הקיסרים הרומיים: יוליוס קיסר, אוגוסטוס, טיבריוס וקאליגולה, קלאודיוס ונירון .

פרופ' יעבץ הוא יקיר העיר תל אביב וחתן פרס ישראל להיסטוריה.

לעמוד הסופר

בניית אתריםבנית אתרים 

 


 © 2008 כל הזכויות שמורות להוצאת כנרת, זמורה-ביתן, דביר בע"מ