חפש
לפי שם ספר
לפי שם מחבר
 
 
 
 
עיוןביוגרפיותב
בן הארץ הזאת-אוטוביוגרפיה‏
תמיר, שמואל , בן הארץ הזאת-אוטוביוגרפיה‏
שם ספר:   בן הארץ הזאת-אוטוביוגרפיה‏
שם מחבר:   שמואל תמיר
שנת הוצאה:   2002
שפת מקור:   עברית
 

בן הארץ הזאת הוא אוטוביוגרפיה סוחפת ומאלפת של שמואל תמיר – אחת הדמויות המרתקות והלא-שגרתיות בנופיה של מדינת ישראל – מורד ומחוקק, אדם הנלחם בשררה ללא חת, מדינאי, נואם ופרקליט מזהיר, אמן החקירה הנגדית, ויותר מכול – לוחם צדק.

 

שמואל תמיר – בן למשפחת כצנלסון שהעמידה אנשי הגות ומעשה בולטים – שאב ממורשתו כוחות ללחום בשלטון הבריטים, לקרוא תיגר על שלטון מפא"י ולהיאבק למען האידיאלים שבהם האמין.

 

הגלייתו לקניה על ידי הבריטים קטעה את פעילותו כלוחם וכמפקד בשורות האצ"ל. עם קום המדינה עטה גלימת עורך דין, ובשורת משפטים ציבוריים-פוליטיים שהתפרסמו בארץ ובעולם חשף עובדות אשר זיעזעו את אמות הסיפים של החברה הישראלית והשפיעו על דמותה.

 

במשפט קסטנר נעשה תמיר, סנגורו של גרינוואלד, לקטגור של הנהגת היישוב. לראשונה מובא בפני הקורא משפט דרמטי זה במלוא היקפו, משפט שהסעיר את מדינת ישראל בשנות ה-50 וה-60, ואשר היווה "אני מאשים" שהוקיע את חרפת שתיקתה ומחדליה של המנהיגות היהודית בתקופת השואה.

 

בשנות השישים, העתיק תמיר את מרכז פעילותו לכנסת והיה ממקימי גח"ל, לימים הליכוד. בהמשך היה לראשה של אופוזיציה קטנה, אך איכותית ודינמית – המרכז החופשי – שהציעה פתרונות מדיניים מרחיקי ראות, ולחמה בשחיתות המידות. במאמץ להרחיב את מרכז המפה הפוליטית, הצטרף לד"ש והיה מראשיה. תנועה זו הביאה למהפך של 1977, שבו נשבר לראשונה שלטונה הממושך של מפא"י ההיסטורית.

 

כשר משפטים וכרפורמטור, הוביל בתנופה מלאכת חקיקה רחבת היקף, וביצר את מעמדן של זכויות הפרט. בכך זכה ליישם עקרונות שעליהם לחם שנים באופוזיציה, והטביע את חותמו על המערכת המשפטית.

 

הפרק הציבורי בחייו של תמיר נחתם בפועלו כראש הצוות המיוחד לשחרור השבויים והנעדרים במלחמת שלום הגליל ואחריה. בנחישות ובמסירות, באמנות המשא-ומתן, הביאו תמיר והצוות לשחרורם של כל השבויים.

 

בן הארץ הזאת הוא גם ביוגרפיה של מדינת ישראל מהתקופה שקדמה להקמתה ועד לסוף שנות ה-80, הכתובה מנקודת מבטו של אדם מקורי ומדינאי מבריק. הציבור הרחב, ושוחרי ההיסטוריה, המשפט ומדע המדינה, ימצאו בו עניין רב. הספר עתיר בעובדות ובמסמכים מאלפים הגורמים לקורא לשוב ולבחון דברים שחשב כנכונים. זהו סיפור חייו של אדם שהלך לאור מצפונו וחזונו כנגד כוחות חזקים ממנו, ולא נרתע לאחור. סיפור מרתק שמאיר את המציאות הישראלית באור אחר.

בניית אתריםבנית אתרים 

 


 © 2008 כל הזכויות שמורות להוצאת כנרת, זמורה-ביתן, דביר בע"מ