חפש
לפי שם ספר
לפי שם מחבר
 
 
 
 
עיוןהיסטוריהר
רואות את הנולד‏
בר-און, יערה , רואות את הנולד‏
שם ספר:   רואות את הנולד‏
שם מחבר:   יערה בר-און
שנת הוצאה:   2000
שפת מקור:   עברית
 
מחיר: 98.00 שח המחיר כולל משלוח בדואר ישראל
לרכישה

 

'שעת הלידה הגיעה [...] העובר יצא ורגליו ראשונות. כשהחל גופו לצאת, לא הצליח המיילד להגיע לראשו, ומשך בכל כוחו את הגוף בהזניחו את הראש שנותר ברחם. הוא חש להוציא בעזרת אנקול ותרווד את הראש, ומשך אותו בחריצות, עד שיצאה גם נשמת האם'.

 

                                                                                    בורז'ואה, התבוננויות, 1609

 

סיפורי לידה מסמרי שיער, בצד סיפורים על רשלנות רפואית ומתחים שבין בעלי מקצוע לחולים ולבני משפחותיהם, הם נחלת כל הדורות. גם בתקופה הקדם-מודרנית היתה לדעת הקהל ולתקשורת חשיבות עצומה. גם אז חששו יולדות ונשים הרות מחוסר הדיסקרטיות של המרפאים וחשדו בטוהר כוונותיהם. נשים נאבקו על זכויותיהן כמטופלות וכמטפלות בעולם שנשליט בידי רופאים ומנתחים גברים.

 

ספר זה עוסק בעולם שהיה. הוא נע בין סיפור תולדות הלידה והיילוד לקראת העידן המודרני לבין סיפור קורותיה של אישה אחת, לואיז בורז'ואה – מיילדת, סופרת ואשת חצר בפמלייתה של המלכה מרי דה מדיצ'י, אשת המלך הנרי הרביעי. סיפור חייה המופלא מתרחש בפריס של ראשית המאה ה-17. בחיבוריה נחשפת תמונה עשירה ומפתיעה של אירועי הלידה. בצד הוראות מעשיות למיילדות, נמצא בהם סיפורים על נשים היולדות כלבים ועכברים, מפלצות וגושים חסרי צורה, וגם על הריונות מרובי-עוברים ורבי-שנים. בורזו'אה מתארת נשים שהפכו לגברים, גברים שהרו וילדו יצורים חסרי מין, מומים מוזרים שנגרמו על ידי דמיון האם, והפלות שמקורן בעין-הרע. לכל אלה מתלווים סיפורים בגוף ראשון המתארים בצורה חיה ונוגעת ללב את השמחה, העצב, הפחד והתקווה של היולדות, את ניצחונות המיילדות וכישלונותיהן, ואת המאבקים המקצועיים בין גברים לנשים ובין מטפלים למטופלים בחברה הקדם –מודרנית.

 

יערה בר-און עוסקת בהיסטוריה תרבותית ובחינוך. מחקרה מתמקד בחיי נשים, בתיאוריה פמיניסטית ובמחשבה חברתית. היא ממלאת תפקיד בכיר במשרד החינוך ומלמדת היסטוריה באוניברסיטת תל אביב.                                                                      

בניית אתריםבנית אתרים 

 


 © 2008 כל הזכויות שמורות להוצאת כנרת, זמורה-ביתן, דביר בע"מ