חפש
לפי שם ספר
לפי שם מחבר
 
 
 
 
עיוןיהדותב
בראש גלוי‏
יצחקי, ידידיה , בראש גלוי‏
שם ספר:   בראש גלוי‏
שם מחבר:   ידידיה יצחקי
שנת הוצאה:   2000
שפת מקור:   עברית
 
מחיר: 98.00 שח המחיר כולל משלוח בדואר ישראל
לרכישה

 

כיצד היתה הזהות היהודית ההיסטורית לבעיה המעסיקה את המחשבה היהודית ואת הספרות העברת זה מאתיים שנה? האומנם מהותה של היהדות מתמצית בדת היהודית? האם יהודי דתי הוא 'יותר יהודי' ממי שאינו דתי? האומנם האורתודוקסים הם המקיימים את הרצף המתמשך של היהדות מראשיתה ועד ימינו? מהי 'יהדות רפורמית', מהי 'יהדות קונסרבטיבית'? מה בין זהות יהודית לזהות ישראלית? מהו הקשר שבין היהודים בישראל ליהדות התפוצות? האם אפשרית יהדות חילונית?

 

שאלות אלה עומדות במרכזו של ספר מאתגר ומעמיק זה, והן מוארות היטב בלשון בהירה ופשוטה, מנקודת ראות חילונית הומניסטית. הוא מכוון בעיקר לקורא המבקש לברר לעצמו את פשר היותו יהודי עם היותו חילוני. אין הוא מכוון נגד הדת או הדתיות; עיקרו בהבנתם של השקפת העולם ואורחות החיים החילוניים המעוגנים מצד אחד בתרבות היהודית, על עומקיה ההיסטוריים וערכיה, ומהצד האחר בהומניזם האירופי, על ערכיו ותרבותו.

 

הספר סוקר מנוקדת ראות חילונית בת זמננו את תולדות התרבות היהודית ואת תפיסותיה השונות, על מפגשיה ההיסטוריים עם ההומניזם האירופי, מתאר את אופן היווצרותם של פלורליזם יהודי וחילוניות יהודית במאתיים השנים האחרונות, ועומד על משמעויותיהם לימינו אלה. נושאים אלה מאוירים במגוון רחב של יצירות מהספרות היהודית ומההגות לה.

 

ד"ר ידידיה יצחקי , אדריכל, חוקר ומבקר ספרות, מרצה בספרות עם ישראל ולימודי יהדות באוניברסיטת בר-אילן ובסמינר הקיבוצים, היה מרצה בספרות עברית ולימודי יהדות באוניברסיטת נטאל בדרום אפריקה, ובמכללת שז"ר בבואנוס איירס, ארגנטינה. פירסם מחקרים ומאמרים רבים בספרות עברית ובספרות משווה, ובתרבות יהודית וישראלית. עורך כתב העת עלי שיח וחבר במערכת יהדות חופשית. ספרו הפסוקים הסמויים מן העין חוקר את שורשיה של יצירת א"ב יהושע במקורותיה של השפה העברית והתרבות היהודית.

בניית אתריםבנית אתרים 

 


 © 2008 כל הזכויות שמורות להוצאת כנרת, זמורה-ביתן, דביר בע"מ