חפש
לפי שם ספר
לפי שם מחבר
 
 
 
 
עיוןסוציולוגיהה
החורף העוטה אותנו‏
שחר, שולמית , החורף העוטה אותנו‏
שם ספר:   החורף העוטה אותנו‏
שם מחבר:   שולמית שחר
מו"ל מקור:   דביר
שנת הוצאה:   1995
שפת מקור:   עברית
 
מחיר: 98.00 שח המחיר כולל משלוח בדואר ישראל
לרכישה

מאיזה גיל נחשבו אנשים לזקנים בחברת ימי הביניים? מה היתה תדמיתו של האדם הזקן ואיזה מקום הוקצה לו בסדר הדברים הסימבולי של התרבות? איזה מקום תפסו האנשים הזקנים במערכת הפוליטית ובמסגרות החברתיות והכלכליות? אילו ציפיות באשר להלך הנפש ואילו ציפיות התנהגותיות היו מן האדם הזקן? מי אמור היה לדאוג, על פי הנורמה השלטת, לאנשים הזקנים בשכבות החברתיות השונות? ומי אכן דאג?

 

בהסתמך על מגוון רחב של מקורות מערב אירופיים דנה המחברת בבעיות אלה, מגלה עמדות ומציאות מורכבות ומפריכה דעות מקובלות הן באשר לתדמיתם והן באשר למעמדם ומצבם הריאלי של האנשים הזקנים בחברה המערבית בעבר.

 

הכרת יחסה של חברה כלפי הזקנים שבקירבה, מרחיבה ומעמיקה את הבנת אופיה. הכרת עמדותיה ויחסה של חברת ימי הביניים עשויה לתרום הן להכרת הייחוד ההיסטורי שלה והן להבהרתה של בעיית הרציפות והשינוי בתרבות המערבית מזווית ראייה נוספת.

 

בעקיפין עשויה אולי הכרה זו לתרום אף להבחנה בין האוניברסלי והבלתי משתנה בזיקנה וביחסים בין הדורות, שהינם חלק מן המצב האנושי, לבין מה שהינו תלוי-תרבות ועל כן ניתן לשינוי.

 

שולמית שחר היא פרופסור להיסטוריה של ימי-הביניים באוניברסיטת תל אביב. היא פירסמה מחקרים בתחום התורה המדינית בימי-הביניים, תנועות המינות, קבוצות שוליים, תולדות הנשים ותולדות הילדות בימי הביניים. ספריה: המעמד הרביעי-האישה בימי הביניים וילדות בימי הביניים, ראו אור בהוצאת דביר ותורגמו למספר שפות.

בניית אתריםבנית אתרים 

 


 © 2008 כל הזכויות שמורות להוצאת כנרת, זמורה-ביתן, דביר בע"מ