חפש
לפי שם ספר
לפי שם מחבר
 
 
 
 
ספרות נוערא
אי המטמון‏
סטיבנסון, רוברט לואיס , אי המטמון‏
שם ספר:   אי המטמון‏
שם מחבר:   סטיבנסון, רוברט לואיס
מו"ל מקור:   ספרי מרגנית
שנת הוצאה:   2002
שפת מקור:   אנגלית
 
מחיר: 98.00 שח המחיר כולל משלוח בדואר ישראל
לרכישה

אל הפונדק המבודד של משפחת הוקינס מגיע יורד ים שבע הרפתקאות אלימות. הוא שותה לשוכרה כשהוא צועק ושר את שיריו הגסים. יום אחד מתחילים לפקוד אותו חברים מפחידים אף יותר ממנו, וג'ים הוקינס נאלץ לברוח מהפונדק, לא לפני שהוא מוצא בכליו של האורח המוזר מפה של אוצר.

כך מתחיל סיפור הרפתקאות עוצר נשימה: הנער ג'ים הוקינס מצטרף למשלחת שמחליטה לצאת ולחפש אוצר שנטמן באי רחוק – ומוצא את עצמו בקרב חבורה של שודדי ים לשעבר שחזרו ונקבצו משהריחו סיכוי להתעשרות קלה.

בזכות סיפור המעשה המצית את הדימיון, בזכות התפניות המפתיעות בעלילה, בזכות הדמויות רבות הכוח, מהן בלתי מוסריות ומהן נאמנות, נחשב אי המטמון מאז שנכתב (1881) לאחד המשובחים בספרים לנוער.

 

רוברט לואיס סטיבנסון (1894-1850) נולד בסקוטלנד. הוא היה הרפתקן וחי חיי מסעות ונדודים, שהשפיעו על כתיבתו לילדים ולנוער. בשנות חייו האחרונות חי בסמואה – אי באוקיינוס השקט – שבו כינו אותו הילידים "טוּסִיטַלָה", שפירושו מספר הסיפורים.

 

אי המטמון נדפס תחילה בהמשכים בשבועון לנוער. כעבור שנה הופיע כספר וזכה להצלחה מסחררת: הוא חזר ונדפס בעשרות מהדורות, עובד פעמים אחדות לתיאטרון ולקולנוע, ותורגם לעשרות שפות בעולם כולו.

 

וכך סיפר ר' ל' סטיבנסון על הרעיון לכתוב את אי המטמון:

"בסתיו 1881 גרנו בבקתה מבודדת ליד ברמר (סקוטלנד). ערב גשום אחד ירדתי מחדרי ומצאתי את לויד בן השתים-עשרה יושב משועמם ומצייר לעצמו מפה של אי דמיוני. נטלתי בידי עפרונות צבע ועזרתי לנער להשלים את המפה. הוספנו לה שמות, כמו גבעת-התורן, צוק השלדים, מחבוא המטמון, ובסוף רשמנו בשולי הדף את המילים: אי המטמון. בעוד אני סוקר את המפה התחילו מופיעים גיבורי הסיפור מבין העצים. אז נטלתי את הדף ועליתי אל חדרי... וכך ביום ספטמבר צונן, התיישבתי ליד אש בהירה ולקול הגשם המתופף בחלון, התחלתי לכתוב את הסיפור."

בניית אתריםבנית אתרים 

 


 © 2008 כל הזכויות שמורות להוצאת כנרת, זמורה-ביתן, דביר בע"מ