חפש
לפי שם ספר
לפי שם מחבר
 
 
 
 
עיוןפסיכולוגיהב
בין התנזרות לפיתוי‏
גוברין, ענר , בין התנזרות לפיתוי‏
שם ספר:   בין התנזרות לפיתוי‏
שם מחבר:   ענר גוברין
מו"ל מקור:   דביר
שנת הוצאה:   2004
שפת מקור:   עברית
 
מחיר: 98.00 שח המחיר כולל משלוח בדואר ישראל
לרכישה

בשנות החמישים של המאה העשרים המליץ האנליטיקן קורט אייסלר למטפלים להימנע מלתת למטופל סיגריה, פן הדבר יתפרש כפיתוי; חמישים שנה מאוחר יותר, האנליטיקנית ג'ודי דייווידס מתוודה בפני מטופל על הפנטזיות המיניות שיש לה כלפיו.

בשנות השישים מתאר האנליטיקן רוברט דיקס כיצד שמר על שתיקתו ועל עמדה טיפולית נייטרלית מול תחנוניה של מטופלת שיגיב אליה; בשנות התשעים האנליטיקנית דונה אורנג' מעניקה למטופלת תשורה קטנה לפני שהיא יוצאת לחופשתה השנתית.

 

כיצד קרה המהפך בגישה אל המטופל?

 

הספר בין התנזרות לפיתוי מסביר את השקפות העולם שעמדו מאחורי ההתערבויות הטיפוליות האלה, שבהן החזיקו אנליטיקנים בארצות הברית. הספר מתאר את השינוי המרתק בפסיכואנליזה האמריקנית מפרויד ועד היום, ואת האופן שבו תיאוריות פסיכואנליטיות בארצות הברית הסתייעו בפוזיטיביזם ובפוסטמודרניזם כדי לקבוע את עמדותיהן לגבי שני עמודי התווך של כל תיאוריה פסיכואנליטית: התפתחות התינוק ויחסי מטפל-מטופל. טענתו המרכזית של הספר היא, שכדי להבין את ההיסטוריה הרעיונית של הפסיכואנליזה בארצות הברית, צריכים להבין את השקפות העולם והפילוסופיה של האנליטיקנים בתקופות השונות.

 

תחילה עוסק הספר בפרויד, ולאחריו בפסיכואנליזה הקלסית, בפסיכולוגיית האני, בגישה האינטרסובייקטיבית ובגישה ההתייחסותית. כל אחת מהתיאוריות מלווה בדוגמה טיפולית, מציינת את נציגיה, ומתוארת דרך שלושה היבטים: השקפת העולם, תיאוריית ההתפתחות ותיאוריית הטיפול.

 

ד"ר ענר גוברין הוא פסיכולוג קליני ומרצה במחלקה למדעי ההתנהגות באוניברסיטת בן-גוריון ובשלוחת אוניברסיטת לסלי בישראל, בתוכנית לטיפול בהבעה ויצירה.

בניית אתריםבנית אתרים 

 


 © 2008 כל הזכויות שמורות להוצאת כנרת, זמורה-ביתן, דביר בע"מ