חפש
לפי שם ספר
לפי שם מחבר
 
 
 
 
עיוןפילוסופיהג
גדל, אשר, באך
שם ספר:   גדל, אשר, באך
שם מחבר:   דאגלס ר` הופשטטר
מו"ל מקור:   דביר
שם מתרגם:   טל כהן וירדן ניר-בוכבינדר
גודל:   16.6 ס"מ x 23.5 ס"מ
מס` עמודים:   847
 
 

מה הקשר בין המוזיקה של באך, ציוריו של אֶשֶר, ותגליתו של גֶדֶל בלוגיקה מתמטית? מה בינם לבין התהליכים שבבסיס פעולתו של התא החי?

דאגלס ה.הופשטטר
, פרופסור למדעי הקוגניציה באוניברסיטת אינדיאנה, קושר את כל אלו ברעיון  "הלולאה המוזרה" ודרכו דן בשאלות הגדולות: כיצד צומחת משמעות מיסודות חסרי-משמעות, ותודעה מִרכיבים שאינם מודעים? מה עומד ביסוד המחשבה האנושית?

האם יוכלו מחשבים לחקות אותה, ואם כן – כיצד?

כל אלה מוסברים בבהירות ובשפה שווה לכל נפש. הסברים עיוניים שזורים בדיאלוגים שנונים ומלאי שעשועי לשון ומחשבה, בין דמויותיהם של אכילס, הצב, וחברים אחרים.

 

גדל, אשר, באך זכה בפרס פוליצר והיה זה כבר לקלאסיקה. זוהי פוגה אינטלקטואלית מסחררת ומזהירה, שתלווה את הקורא שנים ארוכות.

 

דאגלס ריצ'רד הופשטטר, יליד ניו יורק (1945), הומניסט, מתמטיקאי ופיזיקאיֿ, מלמד במחלקה לחקר מדעי החשיבה באוניברסיטת אינדיאנה. הוא מתעניין בתחומי התודעה האנושית, ה"אני", הבינה המלאכותית, שורשי המחשבה והלשון וכן בתחום המוזיקה.

בין ספריו: Metamagical Themas , שהוא לקט של טורים שפירסם ב"סיינטיפיק אמריקן", Fluid Concepts and Creative Analogies ו־The Mind's I , שערך עם דניאל דנט.

 

על ספרו שלפניכם זכה הושפטטר בפרס פוליצר ובפרס American Book Award בקטגוריית ספרי מדע. כמו כן הוכתר כחבר מוזיאון גוגנהיים בניו-יורק. כיום מלמד הופשטטר באוניברסיטת אינדיאנה, במחלקה לחקר מדעי החשיבה.

 

"הספר, שזכה בפרס פוליצר כמעט מיד לאחר יציאתו לאור ... מצריך ריכוז רב, אך הקריאה בו מהנה והסיפוק האינטלקטואלי עצום ... נקל להבין את חששותי כשקיבלתי את הנוסח העברי. אך אלו התבדו ותוך ימים ספורים קראתי בשקיקה את כל 795 עמודיו."

פרופסור עדה יונת, פרופסור לכימיה במכון ויצמן, כלת פרס נובל לכימיה לשנת 2009

 

"משמח עד מאוד לראות את הספר המופלא הזה מופיע סוף סוף בעברית. זהו טקסט מכונן שלא נס לחו גם אחרי 33 שנים. הוא עמוק, משעשע, חד ומקורי. הוא מתאים לקריאה לכל אדם אינטליגנטי, החל מאלה שמכירים היטב את באך, מעט את אשר ובכלל לא את גדל, ועד לאנשי מקצוע בתחומי המוזיקה, האמנות או המתמטיקה, הלוגיקה ומדעי המחשב."

פרופסור דוד הראל, פרופסור למתמטיקה ולמדעי המחשב במכון ויצמן, חתן פרס ישראל במדעי המחשב לשנת 2004

 

"יצירת מופת! מספרי ההגות המרתקים והמפתיעים ביותר בעת המודרנית. הספר מציג בצורה מרתקת ומשעשעת כאחד את השילוב המדהים, והבלתי יאומן על פניו, בין המבנים הלוגיים והסכמתיים של המתמטיקה, המוזיקה, המוח, הציור, המחשבים, הלוגיקה, הזואולוגיה והביולוגיה, כאשר מכל אלה צומחות ועולות השאלות הפילוסופיות הגדולות: מי אנחנו? כיצד אנו חושבים? מהו העולם? האם יש תבונת־על? וכדומה. הקורא את 'גדל, אשר, באך' עומד מתפעל, נדהם ונפעם מול העולם כולו."

ד"ר יובל שטייניץ, חוקר ומרצה בכיר לפילוסופיה, שר האוצר בממשלת ישראל

 

"ספר מעורר השתאות, דשן איכותי לסינאפסות של המוח; מאבני המסד של חשיבה אחרת."
צבי ינאי, סופר והוגה דעות, אוטודידקט, לשעבר מנכ"ל משרד המדע. זוכה פרס ספיר לשנת 2008

 

"הופשטטר כותב באופן מלא הומור, שנינות ועומק על סוגיות הנוגעות לעצם התפיסה האנושית. הספר משובץ בדיאלוגים מבריקים, התייחסויות למוזיקה, ציור ומה לא ... ספר להרבה שנים."

אחינועם ניני, זמרת, מלחינה ומוזיקאית


"ספר זה ראוי להיות אבן יסוד בכל ספרייה מדעית ופילוסופית שמכבדת את עצמה. הספר משמש הזדמנות מיוחדת להתנסוֹת בחשיבה ולבקר בארץ הפלאות של המוח האנושי."

ד"ר חיים שפירא, מתמטיקאי, סופר ופילוסוף

  
המתרגמים:

טל כהן (1973) הוא ד"ר למדעי המחשב, בוגר הטכניון. מהנדס תוכנה ומנהל צוות פיתוח בגוגל ישראל, ובזמנו החופשי מרצה בטכניון ובאוניברסיטת חיפה.
נשוי לאירית ואב לסתיו וליובל.

 

ירדן ניר-בוכבינדר (1972) נולד וגדל בקיבוץ אוּשה, וכיום תושב חיפה, בעל תואר ראשון במדעי המחשב מהטכניון ותואר שני בפילוסופיה מאוניברסיטת חיפה, חוקר בהנדסת תוכנה במעבדות יבמ בחיפה. נשוי לתמי ואב למעיין, שיצא לאור חצי שנה לפני ספר זה.

 

 

 

 


בניית אתריםבנית אתרים 

 


 © 2008 כל הזכויות שמורות להוצאת כנרת, זמורה-ביתן, דביר בע"מ