חפש
לפי שם ספר
לפי שם מחבר
 
 
 
 
עיוןצבא ומלחמהה
המלאך - אשרף מרואן, המוסד והפתעת מלחמת יום כיפור
המלאך
שם ספר:   המלאך - אשרף מרואן, המוסד והפתעת מלחמת יום כיפור
שם מחבר:   אורי בר-יוסף
מו"ל מקור:   זמורה
שנת הוצאה:   2010
גודל:   13.5X21
מס` עמודים:   430
 אשרף מרואן, שכוּנה במוסד "המלאך", היה המרגל הטוב ביותר למדינת ישראל בארץ אויב ואחד המרגלים המוצלחים ביותר בהיסטוריה. ההתרעה שהעביר ערב מלחמת יום כיפור על כוונת מצרים וסוריה לפתוח במלחמה "מחר" היתה ידיעת המודיעין הגורלית ביותר בתולדות המדינה. בלעדיה היה גיוס המילואים מתחיל רק עם פרוץ המלחמה ורמת הגולן כולה היתה נופלת לידי הצבא הסורי. ישראלים רבים חבים את חייהם ל"מלאך".

אורי בר־יוסף, מחבר רב־המכר הצופה שנרדם, מתאר ומנתח את דרכו של מרואן לצמרת השלטון המצרית מאז נשא לאישה את בתו של נאצר ועד לנפילתו אל מותו ממרפסת הקומה הרביעית של דירתו המהודרת בלונדון ביוני 2007. בר־יוסף מפרט את עלילותיו של "המלאך" כמרגל וחושף את דרכי פעולתו, למשל:

·         כיצד העביר את המידע המפורט שעל בסיסו נבנתה הקונספציה שלפיה מצרים לא תצא למלחמה מבלי שתשיג מטוסי תקיפה ארוכי טווח וטילי "סקאד".

·         כיצד חשף את פרוטוקול הישיבה מאוקטובר 1972 שבה הודיע סאדאת על החלטתו לצאת למלחמה מבלי להמתין למטוסים ולטילים.

·         כיצד התריע כשנה לפני המלחמה שמצרים מתכוננת לצאת למלחמה וכיצד במהלך אותה שנה התעלמו מומחי אמ"ן מהמידע והמשיכו לדבוק בתוכנית הישנה.

·         כיצד סיפק את תוכנית המלחמה הסודית של מצרים ולמרות זאת המשיכו קציני אמ"ן להעריך את מהלכי המצרים בימים הראשונים של המלחמה על בסיס תוכנית בלתי רלוונטית שאותה הכירו טוב יותר.

·         כיצד נודע למרואן כששהה במלונו בלונדון שהמלחמה תפרוץ "מחר".

·         כיצד הדליף ראש אמ"ן במלחמה, אלי זעירא, את זהותו של מרואן ובכך הניע את התהליך שבסופו של דבר הביא עליו את קצו.


פרופ' אורי בר־יוסף קיבל את תואר הדוקטור שלו מאוניברסיטת סטנפורד בשנת 1990 ומאז מלמד במחלקה ליחסים בינלאומיים בביה"ס למדעי המדינה באוניברסיטת חיפה. תחומי התמחותו הם מודיעין, ביטחון לאומי, והסכסוך הישראלי־ערבי. הוא פירסם עשרות מאמרים בנושאים אלה וגם כמה ספרים. ביניהם:

 

The Best of Enemies: Israel and Transjordan in the War of 1948 (1987);
Intelligence Intervention in the Politics of Democratic States: The USA, Israel, and Britain (1995
); הצופה שנרדם: הפתעת יום הכיפורים ומקורותיה (2001).

"'הצופה שנרדם' הוא ספר מרתק שכל ישראלי חייב לקרוא... מחקר המתמודד שלב אחר שלב, בצורה מפוכחת, עניינית ומושכת, עם מה שמקובל לחשוב כאירוע הטראומטי ביותר בתולדות המדינה."

ידיעות אחרונות, 20 בינואר, 2002

"מחקרו של אורי בר־יוסף הוא המחקר החשוב ביותר עד כה שפורסם על מלחמת יום הכיפורים... מחקר זה ממחיש עד כמה מצערת העובדה שמלחמה זו לא נחקרה כיאות על כל היבטיה... ספרו של בר־יוסף מוכיח כי גם אם לא ניתן לעשות זאת במסגרת רשמית של מערכת הביטחון, הפתרון הוא להוציא את המחקר על מלחמות ישראל לאקדמיה..."

הארץ, ספרים, 14 בנובמבר, 2001

"עצתי הבאה: אם טרם עשית זאת,
קרא בהקדם את ספרו של אורי בר־יוסף,
'הצופה שנרדם — הפתעת יום הכיפורים ומקורותיה'. הלקח החשוב ביותר שלמדתי מספר זה היה שהטעות הנוראה לא נעשתה במזיד וגם לא נבעה מרשלנות. להפך, כל הנוגעים בדבר היו מהטובים ומהמסורים שבקציני המערכת המודיעינית. כולם עבדו קשה, תריסר שעות ביממה לפחות ושבעה ימים בשבוע. אבל רבים מהם סבלו ממחלה רווחת ומסוכנת — היעדר ענווה, היעדר צניעות אינטלקטואלית!"

אלוף (מיל') שלמה גזית, "עצות לראש אמ"ן החדש", ידיעות אחרונות 1 בינואר, 2002

בניית אתריםבנית אתרים 

 


 © 2008 כל הזכויות שמורות להוצאת כנרת, זמורה-ביתן, דביר בע"מ