חפש
לפי שם ספר
לפי שם מחבר
 
 
 
 
עיוןהיסטוריהר
רגעים היסטוריים ורגעים היסטריים
רגעים היסטוריים ורגעים היסטריים
שם ספר:   רגעים היסטוריים ורגעים היסטריים
שם מחבר:   מיכאל הרסגור אהוד פוקס
מו"ל מקור:   דביר
שנת הוצאה:   2010
 


396 עמודים

גודל: 13.5 X 21 ס"מ

לא כדאי להכריז מלחמה על מצביא מנוסה ורעב, גם אם הוא נמוך

שם המשפחה לא קובע. עובדה: מולטקה "הצעיר" הוא לא מולטקה "הזקן"

גם במלחמה כדאי לאכול כמו שצריך. תלמדו מפאפא ז'ופר

לפעמים עצה טובה מאם הבית יכולה להכריע מלחמה

מי שבורח מהקרב, לפעמים הקרב רודף אחריו. אפילו עד פריז

ומלחמה זה לא פיקניק, תשאלו את הצופים הנמלטים מ"בול ראן"

(הם מופיעים באיור בתחתית הדף)

 

רגעים היסטוריים ורגעים היסטריים הוא מסע מרתק בין החלטות של מנהיגים ושל מצביאים, בין מנצחים ובין מפסידים, בין גאונים ובין כסילים. מאירופה ומאמריקה של המאה ה־19 ומלחמות העולם של המאה ה־20, ועד לישראל של המאה ה־21. שמונה אירועים מכוננים שבהם התקבלו הכרעות היסטוריות מוצלחות ואיומות, כאלה שהובילו לתהילה וכאלה שהסתיימו במפלה.

פרופ' מיכאל הרסגור, המוכר לכל חובב היסטוריה ישראלי, וד"ר אהוד פוקס, מומחה לתורת קבלת החלטות, בוחנים באזמל חד איך הכו הצרפתים של נפוליאון הראשון את הפרוסים העלובים, מה גרמה הפרוסטטה של נפוליאון השלישי, כיצד השפיעו תסביכי הקיסר וילהלם השני על מלחמת העולם הראשונה, ואיך ניצחה פינלנד הקטנה את ברית המועצות הגדולה - מסטאלין ועד לינקולן, מ"הנס על המארן" ועד "יום הדין של צרפת". כל אלה וגם פרק אחד על ההחלטות המוצלחות והגרועות של מנהיגי מדינת ישראל בעשור האחרון.

הנה הם לפניכם, גיבורי ההיסטוריה בלי כפפות.

ילדותו המוקדמת והמאושרת של פרופ' מיכאל הרסגור עברה עליו בצרפת ומאז נותרה בו אהבה לכל דבר צרפתי.

בשנת 1932 החליטה משפחתו שהיתה ממוצא רוסי לעבור לרומניה מסיבות כלכליות, ושם נלכדה בתקופת מלחמת העולם השנייה. הוריו נספו והוא עצמו הושלך לבית הסוהר ע"י המשטר הפשיסטי באשמת השתייכות לתנועת "השומר הצעיר", כשהוא נושא גזר דין של עשרים שנה, שממנו ריצה שנתיים וחצי.

בשנת 1949 עלה לארץ, הצטרף לקיבוץ זיקים ואף העניק לו את שמו. החל ללמוד היסטוריה באוניברסיטת תל אביב ונשלח מטעמה לצרפת, שם קיבל את הדוקטורט מממשלת צרפת ומהסורבון.

שימש שנים רבות כפרופסור מן המניין בבית הספר להיסטוריה באוניברסיטת תל אביב, פירסם ספרים בנושאים היסטוריים שונים גם בצרפת ובגרמניה.

עמדותיו החדות בנושאים היסטוריים שונים מוכרות לרבים מתוכניתו רבת־ השנים והמאזינים בגלי צה"ל, "שעה היסטורית".

ד"ר אהוד פוקס לימד במשך יותר מעשור את "תורת קבלת החלטות" במסגרת בית הספר ללימודי מוסמכים לתלמידי התואר השני במחלקה להנדסת תעשייה וניהול באוניברסיטת בן־גוריון בנגב.

עבודת הדוקטור שלו "Aspects of Decision Theory" נכתבה בהנחיית
Prof. Prasanta K. Pattanaik
, מהמובילים בעולם בתחום.

מאז הוא מנסה לקשור בין החלטות פוליטיות, צבאיות והיסטוריות ובין תורת קבלת ההחלטות הכמותית הקלאסית שפותחה עבור התחום הכלכלי.

ד"ר פוקס שימש כסמנכ"ל בכיר ב"מפעלי ים המלח" וכיהן כיו"ר הדירקטוריון ו־C.E.O של "קבוצת הברום". באותה תקופה נמנה גם עם ההנהלה הבכירה של קונצרן "כימיקלים לישראל" (כי"ל). ספרו "נפילים או נפלים" (2008, הוצאת "סער") בחן את קבלת ההחלטות של ראשי ממשלות ישראל .

בניית אתריםבנית אתרים 

 


 © 2008 כל הזכויות שמורות להוצאת כנרת, זמורה-ביתן, דביר בע"מ