חפש
לפי שם ספר
לפי שם מחבר
 
 
 
 
עיוןהיסטוריהס
סודו של סיסרא
שם ספר:   סודו של סיסרא
שם מחבר:   אדם זרטל
מו"ל מקור:   דביר
שנת הוצאה:   2010
 


מי היה סיסרא?

מהו הסיפור האמיתי מאחורי שירת דבורה?
מיהו "השבט האבוד"?

ב־1992 התגלתה בלב החורש שמעל נחל עירון עיר גדולה ובלתי מוכרת, אל־אַחוואט. אף שנוסדה בכנען בתקופת ההתנחלות הישראלית, לפני 3,200 שנה, בנייניה הייחודיים זרים לתרבויות המזרח התיכון באותה עת. מי היו דייריה המסתוריים? מנין באו? מדוע נטשו את העיר בפתאומיות, זמן קצר אחרי שהוקמה בהשקעה ובמאמץ עצומים?

סודו של סיסרא הוא מסע ארכיאולוגי־היסטורי־מקראי מרתק, המנסה לפתור את התעלומות האלה. הספר מוביל אותנו אל מצרים וסוריה העתיקות, ואל סרדיניה וקורסיקה של ימינו. בדרך שבטי ישראל מתנגשים בגויי הים, המעצמות הקדומות קורסות ו"שבט אבוד", השַׁרְדָנָה, מופיע באזור. לוחמיו, החובשים קסדות קרנַיים, מאירים באור חדש את אחד האירועים החשובים בהיסטוריה של עם ישראל: הקרב בין דבורה הנביאה וברק בן אבינעם לסיסרא וחיל מרכבותיו.

היכן באמת נערך הקרב ההיסטורי? איפה מזגה יעל, אשת חבר הקיני, חלב במקום מים לשר הצבא הנמלט, ומדוע? האם בסרדיניה נמצא המפתח לפענוח שירת דבורה?

בלשון השווה לכל נפש מגולל אדם זרטל את סיפורה של אחת התגליות המדעיות המסקרנות של דורנו וחושף רבדים בלתי ידועים בתולדות עמנו.

אדם זרטל הוא פרופסור לארכיאולוגיה של המזרח הקדום, מורה וחוקר באוניברסיטת חיפה ובמכללת עמק הירדן. עומד בראש צוות הסוקר את השומרון ובקעת הירדן זה שלושים ושתיים שנים. זרטל גילה וחפר את העיר ארובות־נרבתא, המעוז הראשון של המרד הגדול, את המזבח בהר עיבל, ולאחרונה — את מתחמי "כפות הרגליים" בבקעת הירדן.

מספריו: רב־המכר עם נולד — מזבח הר עיבל וראשית ישראל (ידיעות ספרים, 2000), ארובות, חפר והנציבות השלישית של שלמה (ספרית פועלים, 1984), סקר הר מנשה, כרכים א-ד (אוניברסיטת חיפה ומשרד הביטחון, 2005-1992).

אדם זרטל שהה באפריקה השחורה בשירות המדינה. במלחמת יום הכיפורים נפצע קשה בתעלת סואץ. חבר קיבוץ עין שמר.

בניית אתריםבנית אתרים 

 


 © 2008 כל הזכויות שמורות להוצאת כנרת, זמורה-ביתן, דביר בע"מ